NCAA: Noc rekordów w Austin

Szymon Gagatek 2019-03-23 13:12

Walka o triumf w klasyfikacji generalnej mistrzostw I Dywizji NCAA kobiet trwa w najlepsze. Po trzech dniach zawodów Uniwersytet Kalifornijski ma przewagę 28.5 pkt nad Uniwersytetem Stanforda. W nocy z piątku na sobotę polskiego czasu bohaterkami zmagań na pływalni w Austin były jednak przedstawicielki innych uczelni, które w sume ustanowiły aż trzy najlepsze czasy w historii.

Pierwszy rekordowy rezultat padł w finale 100 jardów stylem motylkowym. Własne osiągnięcie sprzed kilku tygodni poprawiła reprezentantka Uniwersytetu Południowej Kalifornii Louise Hansson. Szwedka pokonała cztery długości basenu w 49.26 i o cztery dziesiąte sekundy wyprzedziła debiutującą w mistrzostwach Maggie McNeil z Michigan. Kolejną bohaterką wieczoru okazała się niezawodna Lilly King. Mistrzyni olimpijska triumfowała na dystansie 100 jardów stylem klasycznym, łamiąc barierę 56 sekund (55.73). Rywalki zostały daleko za jej plecami, tracąc ponad dwie sekundy.

Ostatni z rekordów ustanowiła zawodniczka będąca wielkim odkryciem całego sezonu, Beata Nelson. Sensacyjna triumfatorka rywalizacji na 200 jardów stylem zmiennym tym razem okazała sie nie do zatrzymania na 100 jardów stylem grzbietowym. Uzyskała czas 49.18, odbierając najlepszy wynik w historii Ally Howe. W pozostałych konkurencjach indywidualnych niespodzianek nie było. Tytuł na 400 jardów stylem zmiennym obroniła Ella Eastin, a na 200 jardów stylem dowolnym ubiegłoroczny sukces powtórzyła Mallory Comerford.

W eliminacjach 100 jardów stylem motylkowym wystartowała Paulina Nogaj. Polka poradziła sobie całkiem nieźle, płynąc tylko 18 setnych sekundy wolniej od rekordu życiowego. Rezultat 52.50 dał jej ostatecznie 30. lokatę. Druga z reprezentantek naszego kraju, Marta Cieśla, tym razem zaprezentowała się tylko w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym. Ostatni odcinek pokonała w 22.14 i pomogła zawodniczkom Uniwersytetu Południowej Kalifornii wywalczyć 12. pozycję. W finale B zastąpiła ją Tatum Wade, która przedwcześnie wskoczyła do wody, co skończyło się dyskwalifikacją ekipy Trojans.

Mistrzynie NCAA, dzień III:
400 jardów stylem zmiennym: Ella Eastin (Stanford)   3:57.03
100 jardów stylem motylkowym: Louise Hansson (Southern California)   49.26 [rekord NCAA]
200 jardów stylem dowolnym: Mallory Comerford (Louisville)   1:40.26
100 jardów stylem klasycznym: Lilly King (Indiana)   55.73 [rekord NCAA]
100 jardów stylem grzbietowym: Beata Nelson (Wisconsin)   49.18 [rekord NCAA]
skoki, platforma 3m: Maria Polyakova (UCLA)   396.00 pkt
4x50 jardów stylem dowolnym: Tennessee (Meghan Small, Nikol Popov, Madeline Banic, Erika Brown)   1:34.10

==================

Jak śledzić mistrzostwa I Dywizji NCAA kobiet?

-> WYNIKI NA ŻYWO

-> OFICJALNA STRONA ZAWODÓW

-> TRANSMISJA ELIMINACJI

-> POLKI NA MISTRZOSTWACH I DYWIZJI

Sesje eliminacyjne zaplanowane zostały na godzinę 15:00 polskiego czasu, natomiast wyścigi finałowe będą się rozpoczynać o 23:00.