MEJ: Pamiętne osiemset metrów

Szymon Gagatek 2013-07-14 01:23

Cóż to był za wyścig! Chyba niewielu spodziewało się, że najszybsza seria rywalizacji na dystansie 800 m stylem dowolnym dostarczy polskim kibicom AŻ tylu emocji. Dwa polskie medale, wywalczone w pięknym stylu: złoto Pawła Furtka i brąz Wojciecha Wojdaka, były ozdobą czwartego dnia Mistrzostw Europy juniorów w Poznaniu. Trzeci medal tego samego dnia zdobyła dla naszej ekipy sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym, która stanęła na najniższym stopniu podium.

Od samego początku rywalizacja na 800 m stylem dowolnym była bardzo wyrównana. W końcówce na prowadzenie wyszedł Wojciech Wojdak, a za jego plecami toczyła się walka o drugą pozycję pomiędzy Pawłem Furtkiem i Janem Micką z Czech. Na finiszu Wojdak trochę osłabł i spadł na trzecią pozycję, a sprawa złota rozstrzygała się pomiędzy Furtkiem i zwycięzcą rywalizacji na 400 i 1500 metrów stylem dowolnym. Tym razem to Furtek był górą (7:59.12) i sięgnął po złoto! Wojdak zakończył wyścig z brązowym medalem i nowym rekordem Polski siedemnastolatków (8:01.28)!

Piękną walkę o medal stoczyła nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym. Agata Naskręt, Marcin Stolarski, Jerzy Twarowski i Wioletta Orczykowska do ostatnich metrów walczyli o srebrny medal z drużyną niemiecką, ostatecznie przegrywając z nimi o 0.37 s. Czas Polaków – 3:54.30. Zwyciężyli Rosjanie (3:50.58).

Blisko medalu w finale 200 m stylem dowolnym była Wioletta Orczykowska. Polka po raz kolejny poprawiła swój rekord życiowy na tym dystansie (2:02.26), co dało jej czwartą pozycję. Melinda Novoszath z Węgier wyprzedziła ją tylko o trzydzieści dwie setne sekundy! Zwyciężyła faworyzowana Rosjanka, Maria Baklakova, która jako jedyna popłynęła w czasie poniżej dwóch minut (1:58.21).

Do jutrzejszych finałów awansowała dziś z obiecującymi czasami czwórka naszych reprezentantów. Krzysztof Tokarski był trzeci w półfinałach 100 m stylem klasycznym, a wynikiem 1:02.30 pobił rekord Polski siedemnastolatków! Siódme miejsce w tej konkurencji zajął Marcin Stolarski (1:02.83). Z kolei czwarty rezultat dał awans do finału 100 m stylem motylkowym Jerzemu Twarowskiemu (54.22 s), a piąty czas pozwolił na wejście do wyścigu medalowego Jowicie Sieńczyk na dystansie 200 m stylem zmiennym (2:18.30).

Wielu było ciekawych jak będzie wyglądać występ na zawodach w Poznaniu Ruty Meilutyte. Litwinka w pierwszej konkurencji, w której wzięła udział, wywalczyła srebrny medal. Na dystansie 50 m stylem dowolnym przegrała tylko ze znakomitą reprezentantką Rosji, Rozaliyą Nasretdinovą, która w finale uzyskała czas 25.05 s! Natomiast na dystansie 100 m stylem klasycznym, na którym zawodniczka z Litwy wywalczyła przecież złoto Igrzysk Olimpijskich w Londynie,  już dziś popołudniu (w półfinale) Meilutyte poprawiła rekord zawodów, wynikiem 1:06.92.