Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień II

Joanna Kwatera 2016-09-24 00:44

Drugi dzień Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania ze względu na różnorodność poruszanych tematów znów podzielił uczestników forum na dwie sale. W pierwszej z nich trenerzy kadry narodowej w pływaniu na wodach otwartych: Tomasz Pąchalski, Jacek Puciło i Dariusz Czekała przedstawili analizę założeń i ocenę osiągniętych wyników przez reprezentantów naszego kraju na wodach otwartych w cyklu przygotowań do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Prelegenci przedstawili analizy czteroletniego okresu przygotowań do igrzysk, a także mistrzostw Europy w Hoorn oraz roczny makrocykl treningowy Mateusza Sawrymowicza i Krzysztofa Pielowskiego do zawodów kwalifikacyjnych w Setubal. Na koniec zagadnień z tej tematyki sylwetki naszych najzdolniejszych juniorów - uczestników MEJ i MŚJ  open water  - Julii Zaborowicz i Bartłomieja Koziejki oraz ich postępy w pływaniu na wodach otwartych zaprezentowały ich trenerki: Agnieszka Bujoczek i Agnieszka Kozłowska.  W Sali „B” podsumowanie realizacji ogólnopolskiego programu nauczania pływania „Umiem pływać” wygłosili Grzegorz Mazurek, Maciej Bukowski, Janusz Kopaniak i Krzysztof Ruciński. Przedstawili oni dane dotyczące źródeł finansowania tej inicjatywy oraz ilość jej beneficjentów wśród dzieci klas I - III szkół podstawowych. Korzyściami z realizacji tego projektu była możliwość bezpłatnej nauki pływania dla dzieci, a co za tym idzie wzrost ich bezpieczeństwa nad wodą , możliwość wychwycenia talentów pływackich oraz możliwość podjęcia dodatkowej pracy przez instruktorów i trenerów pływania, którzy powinni mieć określone umiejętności do prowadzenia zajęć na pływalni.

Ciekawy i nowatorski atlas ćwiczeń na lądzie dopasowany szczególnie do potrzeb pływaków opracowali i przedstawili pracownicy AWF Katowice Jakub Karpiński i Artur Gołaś. Zwrócili oni uwagę na duże znaczenie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń siłowych i omówili efektywny proces kształtowania cech motorycznych w różnych przedziałach wiekowych zawodników. Podzielili ćwiczenia ze względu na wzorzec ruchu oraz zaprezentowali pływackie ćwiczenia stabilizacyjne i specjalne.

Zaraz po nich głos zabrał pierwszy z zagranicznych gości - ekspertów węgierski trener Sandor Ban, który omówił jak wygląda wieloletni program szkolenia młodzieży na Węgrzech, struktura treningu w różnych grupach wiekowych, selekcja oraz dobór do drużyny. Przedstawił również czynniki, które jemu samemu przyniosły sukcesy jako trenerowi pływania, a także opowiedział kilka ciekawostek z życia pływackiego jego najlepszej wychowanki – Evy Risztov.

Po przerwie obiadowej za mikrofonem stanął kolejny zagraniczny ekspert, specjalista freedivingu Mike Maric. Włoch zwrócił uczestnikom konferencji uwagę na ogromne znaczenie treningu oddechowego dla poprawienia wydolności pływania pod wodą – piątego stylu pływackiego, podkreślił też wagę umiejętności poprawnego oddychania przy pomocy przepony. Na przykładach różnych wyścigów pływackich z igrzysk olimpijskich ostatnich trzech dekad zaprezentował jak ważne dla ostatecznego rezultatu sportowego było i jest pływanie pod wodą. Maric na przykładzie światowej sławy pływaków analizował ruch podwodny nóg do delfina, chcąc pokazać zasadność tej techniki, będącej najefektywniejszą w pływaniu pod wodą (ludzie jak delfiny).

W tym roku na konferencji dość obszernie poruszony zostanie temat dietetyki sportowej. Pierwszy wykład na temat żywienia pływaków w okresie treningowym wygłosił dzisiaj Mateusz Gawełczyk. Zwrócił on szczególną uwagę na problem nawodnienia podczas treningu, a także na zaburzenia w odżywianiu wśród zawodników. Przedstawił także funkcje i zapotrzebowanie organizmu na białka, węglowodany, tłuszcze jak również witaminy i minerały.

Następnie metodykę startów i nawrotów przedstawił trener Robert Białecki, ale o tym więcej napiszemy po jutrzejszych pokazach na pływalni.

Zwieńczeniem dzisiejszego dnia forum był wykład ,trzeciego już tego dnia, eksperta z zagranicy profesora Jana Olbrachta na temat planowania i programowania w rocznym cyklu szkoleniowym. Prelegent przeprowadził również warsztaty na temat kształtowania pojemności i mocy oraz klasyfikacji ćwiczeń treningowych, mających dać określony efekt w określonej periodyzacji.