NCAA: Twarowski szybszy od Szukały, 22-letni rekord pobity!

Szymon Gagatek 2014-12-10 22:02

Fantastyczny występ w zawodach Hawkeye Invitational zaliczył w ubiegłym tygodniu Jerzy Twarowski. Zawodnik Uniwersytetu Iowa zwyciężył w trakcie trzydniowych zawodów na 100 i 200 jardów stylem motylkowym, w obu tych konkurencjach poprawiając najlepsze czasy w historii szkoły! Wynik z dłuższego dystansu jest lepszy od rekordowego osiągnięcia Rafała Szukały sprzed dwudziestu dwóch lat!

Hawkeye Invitational | WYNIKI (dzień 1.)  (dzień 2.)  (dzień 3.)
*Jerzy Twarowski (University of Iowa)

Pierwszego dnia zawodów Polak zakwalifikował się do finału B na dystansie 200 jardów stylem zmiennym i wygrał walkę o dziewiąte miejsce z czasem 1:51.15. Pierwszy rekord szkoły poprawił w sobotę, zwyciężając na 100 jardów stylem motylkowym. Cztery długości basenu pokonał w 46.70 s i poprawił osiągnięcie Byrona Butlera sprzed dwóch sezonów o trzydzieści pięć setnych sekundy. Jest to, jak na razie, czternasty wynik w tym roku w całych Stanach Zjednoczonych. Wraz z kolegami Twarowski wygrał też tego dnia sztafetę 4x50 jardów stylem zmiennym.

Prawdziwym wydarzeniem był jednak występ naszego zawodnika na 200 jardów stylem motylkowym. Cały dystans przepłynął dokładnie w minutę i czterdzieści cztery sekundy i zajął pierwsze miejsce w wielkim finale! Już po kilku miesiącach zrealizował też jeden ze swoich celów, które stawiał sobie po przylocie do Stanów Zjednoczonych - wyśrubował (o dokładnie siedemdziesiąt trzy setne sekundy) rekord uczelni w tej konkurencji, który od niespełna dwudziestu dwóch lat (!) należał do Rafała Szukały. Pierwszy pływacki mistrz świata z naszego kraju ustanowił go podczas mistrzostw NCAA w 1992 roku.

Oba wyniki Twarowskiego w stylu motylkowym są lepsze od minimum B na mistrzostwa NCAA. Wciąż nie dają mu jednak gwarancji udziału w tej imprezie, choć póki co rezultat z dłuższego dystansu plasuje zawodnika z Krakowa na jedenastym miejscu w rankingu tego sezonu w Stanach Zjednoczonych. Hawkeyes rywalizację na swoim obiekcie kończyli z podniesionymi głowami. O pół punkta wyprzedzili Uniwersytet Notre Dame i zwyciężyli w całych zawodach!