Kanada: Masse blisko rekordu świata

Szymon Gagatek 2019-04-04 07:36

Obrończyni tytułu mistrzyni świata na 100 m stylem grzbietowym, Kylie Masse, bez problemów wywalczyła przepustkę do kanadyjskiej kadry podczas pierwszego dnia krajowych kwalifikacji w Toronto. W swojej koronnej konkurencji 23-latka zaprezentowała świetną formę, dwukrotnie ocierając się o rekord globu. W finale do najlepszego czasu w historii zabrakło jej tylko szesnastu setnych sekundy.

Już po sesji eliminacyjnej było o niej głośno. Dwie długości basenu pokonała w 58.19, co było na tamten moment szóstym wynikiem w dziejach, tylko nieznacznie gorszym od jej życiówki z mistrzostw świata w Budapeszcie. Kilka godzin później zdołała się jeszcze poprawić o kolejne trzy setne sekundy i bez problemów wywalczyła zwycięstwo. Objęła także prowadzenie na listach światowych w 2019 roku. Druga na mecie zameldowała się Taylor Ruck, która też mogła się pochwalić znakomitym osiągnięciem. Kwalifikację do Gwangju dał jej rezultat 58.55. Barierę jednej minuty w finale złamała jeszcze Jade Hannah (59.89). W popołudniowej rywalizacji zabrakło natomiast Kayli Sanchez, która wycofała się po zajęciu 2. lokaty w eliminacjach (59.92).

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn padł rekord Kanady. Ustanowił go Markus Thormeyer. Brązowy medalista ubiegłorocznych Igrzysk Wspólnoty Narodów nie dał swoim rywalom żadnych szans, uzyskując czas 53.35. Po tym występie Thormeyer znalazł się na 4. pozycji w światowych rankingach. W pozostałych konkurencjach panowie z Kraju Klonowego Liścia nie radzili sobie już tak dobrze. Żadnemu z nich nie udało się wypełnić minimum na mistrzostwa świata.

Na znakomitym poziomie stał za to wyścig finałowy żabkarek na dystansie 200 metrów. Zwyciężyła Kierra Smith, która uzyskała czas 2:21.75. Dwudziestopięciolatka została jednak zdyskwalifikowana za wynurzenie łokci ponad lustro wody. Odwołanie od decyzji sędziów nic nie dało, kara została ostatecznie utrzymana. Złoty medal trafił więc do Sydney Pickrem (2:22.63), a na drugi stopień podium przesunęła się Kelsey Wog (2:22.82). Obie znalazły się tym samym na czele światowego rankingu w aktualnym sezonie i popłyną w tej konkurencji na czempionacie globu w Korei Południowej. Stawkę zawodniczek z minimum uzupełniła triumfatorka 1500 m stylem dowolnym, Mackenzie Padington (16:23.66).

Z kolei na 50 m stylem motylkowym nie zabrakło polskiego akcentu. W stawce delfinistek zaprezentowała się Paulina Nogaj. Pływaczka, która na co dzień trenuje w Stanach Zjednoczonych, zanotowała wynik 27.37 i została sklasyfikowana na 10. miejscu w eliminacjach wygranych przez starającą się o powrót do wielkiej formy Penny Oleksiak (26.08). W sesji popołudniowej Nogaj już się nie pokazała, ponieważ nie pozwolił jej na to regulamin. W finale A zawodów w Toronto mogą pływać tylko Kanadyjki, a w finale B maksymalnie dwie osoby spoza kraju. Niestety, rano wyżej od naszej reprezentantki znalazły się Louis Hansson oraz Hoi Lam Tam i to właśnie one miały okazję do kolejnego startu. Po wycofaniu się z finału Oleksiak, na najwyższym stopniu podium stanęła Margaret MacNeil (26.15).