Francja: Szwajcar bohaterem dnia

Szymon Gagatek 2017-05-25 16:32

Po igrzyskach w Rio de Janeiro i zakończeniu karier przez największe gwiazdy znad Sekwany, kryzys francuskiego pływania nabiera na sile. Do tego stopnia, że bohaterem drugiego dnia mistrzostw kraju w Schiltigheim został... Szwajcar. Jeremy Desplanches wygrał zmagania na dystansie 400 m stylem zmiennym, notując dziewiąty czas w tym roku na świecie.

Desplanches w wyścigu finałowym uzyskał wynik 4:13.11, poprawiając o prawie dwie i pół sekundy własny rekord kraju. Na mecie wyprzedził każdego z siedmiu reprezentantów gospodarzy o ponad dziesięć sekund! Z kolei jedyną osobą z Francji, której udało się wywalczyć przepustkę na czempionat globu w Budapeszcie została Aurelie Muller. Specjalistka od pływania na wodach otwartych, aktualna mistrzyni świata na 10 km, wygrała najszybszą serię 1500 m stylem dowolnym, pokonując cały dystans w 16:24.34. To trzynasty rezultat w światowych rankingach 2017 roku.

Przeciętność francuskiego pływania po igrzyskach obnażyła w środę rywalizacja mężczyzn na 200 m stylem dowolnym. Żadnemu z Trójkolorowych nie udało się nawet złamać bariery minuty i czterdziestu ośmiu sekund. Zwyciężył Jonathan Atsu (1:48.15), wyprzedzając Jordana Pothaina (1:48.66) i Lorysa Bourelly'ego (1:48.83). Czwarty był Clement Mignon (1:49.30). Ich łączny czas był dużo gorszy od minimum sztafetowego wyznaczonego przez krajową federację, co oznacza, że sztafety Francji 4x200 m stylem dowolnym w ogóle nie zobaczymy w akcji w stolicy Węgier.

Przyzwoite wyniki uzyskały w środę triumfatorki 50 m stylem grzbietowym i 200 m stylem motylkowym. Wśród grzbiecistek najszybsza na mecie finału była Beryl Gastaldello (28.21), natomiast rywalizację delfinistek wygrała Lara Grangeon, której udało się popłynąć w czasie poniżej dwóch minut i dziesięciu sekund. Zmagania żabkarzy na dystansie 100 metrów padły łupem członka sztafety olimpijskiej 4x100 m stylem zmiennym z Rio, Theo Bussiere (1:00.62).