Konferencja Pokażcie nas w Rio zakończona sukcesem!
W sobotę 25 kwietnia w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja pod tytułem „Pokażcie nas w Rio”, zorganizowana przez Stowarzyszenie „Nie widzę przeszkód”, której celem było pokazanie społeczeństwu, że sport osób niepełnosprawnych może być równie atrakcyjny dla widzów jak rywalizacja sportowców pełnosprawnych.
Honorowego patronatu nad wydarzeniem udzielił Jego Magnificencja prof. Tadeusz Słomka – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start oraz Polski Związek Pływacki. W Auli Wydziału Zarządzania AGH zgromadziło się wielu znakomitych gości, między innymi podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dorota Idzi, Prezes Polskiego Związku Osób Niepełnosprawnych Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Związku Pływackiego Andrzej Kowalski i Dziekan Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Piotr Łebkowski. Sportowców pełnosprawnych reprezentował mistrz świata w pływaniu, olimpijczyk, Paweł Korzeniowski.
Pierwsza część konferencji dotyczyła pływania. Zgromadzeni w auli mogli między innymi obejrzeć materiały filmowe ze startów dwóch naszych znakomitych zawodniczek, które osobiście pojawiły się na konferencji, na wielkich międzynarodowych imprezach: Joanny Mendak na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie (złoto na 100 m stylem motylkowym wśród osób niedowidzących – klasa niepełnosprawności S12) oraz Oliwii Jabłońskiej na Mistrzostwach Europy w Eindhoven (triumf w tej samej konkurencji wśród zawodniczek z najmniejszą niepełnosprawnością ruchową – klasa S10). Nagrania zostały oprawione wyjątkowym komentarzem obecnego w sobotę w Krakowie Przemysława Babiarza i naprawdę warto je obejrzeć (filmiki zamieszczone zostały na końcu artykułu).
Po krótkiej przerwie na sali rozpoczęto prezentację materiałów z wyczynami polskich niepełnosprawnych lekkoatletów, które skomentował Marek Jóźwik. Gromkie brawa rozległy się po zakończeniu projekcji biegu Mateusza Michalskiego na 200 metrów podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, w którym zdobył złoto i ustanowił rekord świata, ale także po pokazie nagrania z ubiegłorocznych mistrzostw Europy i rekordu globu w skoku wzwyż Macieja Lepiato.
Uczestnicy konferencji mieli również okazję obejrzeć skrót spotkania Polska-Włochy w ramach międzynarodowego turnieju Amp Futbolu (piłki nożnej dla osób po amputacjach), który w 2014 roku odbył się w Warszawie. W tym wypadku swojego głosu użyczył inny komentator Telewizji Polskiej, Rafał Patyra.
Już teraz można powiedzieć, że działania Stowarzyszenia „Nie widzę przeszkód” przyniosły pozytywny efekt. Dyrektor programowy TVP Sport, Jarosław Idzi, zapowiedział w trakcie konferencji, że Telewizja Polska zamierza relacjonować Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro w znacznie szerszym wymiarze, niż miało to miejsce chociażby w Londynie czy Soczi. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku będziemy mogli podziwiać najlepszych polskich sportowców niepełnosprawnych oglądając transmisje z ich startów w pływaniu, lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów, szermierce i innych dyscyplinach, w których w Brazylii toczyć się będzie walka o paraolimpijskie medale!
Najważniejszym wnioskiem z dyskusji, toczonej w Auli Wydziału Zarządzania AGH, wydają się być słowa Przemysława Babiarza. Komentator TVP zauważył, że konieczne jest, by niepełnosprawni sportowcy zaczęli być w naszym kraju rozpoznawalni, ludzie mogli poznać ich twarze i głosy. To z kolei sprawi, że będziemy mogli się z nimi łatwiej utożsamić i z jeszcze większym zainteresowaniem obserwować ich zmagania na Igrzyskach Paraolimpijskich. Możemy być pewni, że świetnie przygotowana i przeprowadzona sobotnia konferencja znacznie się do tego przyczyni.
foto: Maksymilian Rychły