NCAA: Rzadkowski wicemistrzem II Dywizji!

Szymon Gagatek 2016-03-10 02:47

Daniel Rzadkowski zajął drugie miejsce w finale 50 jardów stylem dowolnym podczas pierwszego dnia mistrzostw II Dywizji NCAA w Indianapolis. Zawodnik Uniwersytetu Drury powtórzył tym samym swój sukces sprzed dwóch lat. Po niesamowitej walce sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym, na drugim stopniu podium znaleźli się również polscy pływacy Uniwersytetu Lindenwood.

Na pływalni IUPUI Natatiorium Rzadkowski już rano ustanowił bardzo wartościowy rekord życiowy, pokonując 50 jardów kraulem w 19.63 s. W popołudniowym wyścigu był odrobinę wolniejszy, ale czas 19.67 s wystarczył, by wyprzedzić niemal wszystkich rywali. Lepszy wynik uzyskał jedynie niesamowity Serghei Golban, który dwie długości basenu przepłynął w finale w 19.35 s, bijąc o cztery setne sekundy najlepszy czas w historii II Dywizji. W zmaganiach kobiet w tej konkurencji pierwsze miejsce zajęła koleżanka Rzadkowskiego z uczelni, Wen Xu. Chinka również zanotowała rekordowy rezultat (22.36 s), ale zrobiła to w eliminacjach.

Czwartą pozycję na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym zajął Daniel Biś. Reprezentant Uniwersytetu Saint Leo nie zdołał zbliżyć się do swojego świetnego rezultatu z ubiegłorocznych mistrzostw (który dziś dawałby zwycięstwo) i zakończył start w najszybszej serii z czasem 9:11.15. Ostatecznie wyprzedzili go Dion Dreesens z Holandii (9:01.79), a także Nick Arakelian (9:06.31) i Alex Reinbrecht (9:06.63). Na szesnastej lokacie sklasyfikowany został z kolei Sylwester Borowicz-Skoneczny (9:22.06).

Na czwartym miejscu finiszowały też przedstawicielki Uniwersytetu Drury w zmaganiach sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym. Na drugiej zmianie w zespole Panthers zaprezentowała się Zuzanna Chwadeczko, żabkarski odcinek pokonując niemal równie szybko jak rano (w 27.77 s). Najwyższy stopień podium zajęły pływaczki Uniwersytetu Wingate, które jako pierwsze w historii II Dywizji złamały barierę minuty i 40 sekund (1:39.90), odbierając rekordowy rezultat właśnie zawodniczkom Drury, w tym Polce.

W tej samej konkurencji w finale A mężczyzn doszło do niesamowitej walki o tytuł mistrzowski pomiędzy Uniwersytetem Lindenwood i Florida Southern. Nasi reprezentanci: Krzysztof Jankiewicz, Mateusz Pacholczyk i Michał Szczukowski odegrali w tym starciu główne role. Razem z Sergheiem Golbanem uzyskali czas 1:26.25 i dopiero na ostatniej długości basenu Szczukowskiego dopadł Diego Gimenez, wyprzedzając go na mecie o jedną setną sekundy! W tym wyścigu wystąpiło jeszcze dwóch Polaków. Ekipa Wayne State University, z Grzegorzem Kłosem w składzie, zajęła siódmą pozycję, a Uniwersytet Indianapolis, w barwach którego pływa Bartosz Zarzecki, został sklasyfikowany o lokatę niżej. Obaj Biało-czerwoni popłynęli na drugim odcinku, uzyskując kolejno 24.61 s i 24.32 s. Trzynastą sztafetą mistrzostw została natomiast drużyna Uniwersytetu Saint Leo z Pawłem Trendą (22.20 s na 50 jardach stylem grzbietowym), który kilkadziesiąt minut wcześniej był szesnasty na 200 jardów stylem zmiennym (1:55.53).

Gwiazdą dnia w Indianapolis została Patricia Castro Ortega. Hiszpanka całkowicie zdominowała rywalizację na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, dwukrotnie poprawiając rekord II Dywizji NCAA. W eliminacjach uzyskała czas 1:57.19, a w sesji finałowej wyśrubowała ten wynik o kolejne półtorej sekundy. Osiem długości basenu pokonała w 1:55.63. Takie osiągnięcie dało jej rewelacyjne, ósme miejsce w zestawieniu najszybszych pływaczek tego sezonu w całych Stanach Zjednoczonych!

Mistrzowie II Dywizji NCAA, dzień I:
1000 jardów stylem dowolnym kobiet: Christina Halverson (California Baptist)   9:51.96
1000 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Dion Dreesens (Queens)   9:01.79
200 jardów stylem zmiennym kobiet: Patricia Castro Ortega (Queens)   1:55.63 [rekord II Dywizji]
200 jardów stylem zmiennym mężczyzn: Victor Polyakov (West Chester)   1:44.95
50 jardów stylem dowolnym kobiet: Wen Xu (Drury)   22.38
50 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Serghei Golban (Lindenwood)   19.35 [rekord II Dywizji]
skoki z trampoliny 3m: Monica Amaral (West Florida)   550.20 pkt
4x50 jardów stylem zmiennym kobiet: Wingate (Rita Koryukova, Jessika Weiss, Armony Dumur, Ana Fish)   1:39.90 [rekord II Dywizji]
4x50 jardów stylem zmiennym mężczyzn: Florida Southern (Marco Palacios, Sean Kim, Edson Lima, Diego Gimenez)   1:26.24