TYS PSS: Polka znów wśród najlepszych

Joanna Kwatera 2019-03-12 02:42

W sobotę w wyścigach finałowych zawodów z cyklu TYR Pro Swim Series w Des Moines z Polaków wystąpił zarówno Klaudia Naziębło jak i Jan Świtkowski, choć pływakowi Gators nie udało się jednak awansować do wyścigu medalowego. Solidnym wynikiem popisała się natomiast w stylu grzbietowym Kathleen Baker, a kolejne zwycięstwo do swojego konta dopisał Michael Andrew.

Naziębło nie miała w finałowej walce łatwej konkurencji, a walczyć musiała m.in. z medalistkami igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata Baker, Hali Flickinger czy Olivią Smoligą. Mistrzyni Polski z 2017 roku w konkurencji 200m stylem grzbietowym robiła co mogła by uplasować się jak najwyżej, ale ostatecznie ukończyła zmagania na siódmej lokacie z wynikiem 2:14.64. Klasowy rezultat uzyskała w tym wyścigu zwyciężczyni tej rywalizacji Baker, która z czasem 2:08.08 wpisała się na drugą lokatę najlepszych wyników uzyskanych w tym sezonie na świecie. Szybciej od niej w tym roku pływała jedynie Regan Smith w pierwszym przystanku tej imprezy w Knoxville.

Świtkowski w porannych eliminacjach z czasem 1:50.52 zajął dziesiątą lokatę i nie zdołał awansować finału A na 200m stylem dowolnym. Popołudniu nawiązał jednak ciekawą potyczkę o zwycięstwo w finale B i choć wykazał się najlepszym finiszem udało mu się dotrzeć do mety dopiero na trzeciej pozycji, gdyż oprócz zwycięzcy Joao De Lucca, na ostatniej prostej przed niego wdarł się jeszcze Reed Malone. Tylko im dwóm udało się tego wieczoru złamać granicę minuty i pięćdziesięciu sekund. Polak ukończył wyścig z rezultatem 1:50.23 przed swoim klubowym kolegą Mitch’em D’Arrigo.

Zwycięzcą tej konkurencji został w sobotę Brazylijczyk Breno Correia, który pokonał cztery długości pływalni MidAmerican Energy Aquatic Center w czasie 1:47.83. Reprezentanci kraju kawy królowali również tego wieczoru w sprintach stylem klasycznym. Najpierw o najmniejszą z możliwych różnic Brytyjkę Imogen Clark wyprzedziła Jhennifer A Conceicao, notując czas 30.90, a tuż po niej pierwszą lokatę wśród mężczyzn wywalczył Felipe Lima. Ten z kolei na finiszu pokonał mistrza Stanów Zjednoczonych Michael’a Andrew o cztery setne sekundy (27.18 – 27.22).

Andrew święcił natomiast w sobotę triumf w konkurencji 50m stylem motylkowym, który okrasił najszybszym czasem, uzyskanym w tym roku na świecie 23.36. Dwie setne sekundy za nim wpadł na metę Marius Kusch.

Zwycięstwo dla Amerykanów wywalczyli jeszcze w sobotę Flickinger na 400m stylem zmiennym (4:38.84), w tej samej konkurencji wśród mężczyzn Jay Litherland (4:17.28) i ośmiokrotna medalistka olimpijska Allison Schmitt. Aktualna mistrzyni olimpijska w sztafecie 4x200m stylem dowolnym, właśnie w swojej koronnej konkurencji popisała się najlepszym wynikiem, notując czas 1:57.70.