Polska

Zimowe mistrzostwa Polski niepełnosprawnych – dzień 1.

Marcin Ryszka 2015-12-05 12:00

Od 3 grudnia Szczecin stał się areną zmagań niepełnosprawnych pływaków z całego świata. Na Floating Arenie trwają Otwarte Mistrzostwa Polski, które są kolejną okazją do walki o miejsca w kadrze na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. Chociaż w stolicy województwa zachodniopomorskiego pojawili się czołowi zawodnicy z aż 32 państw, Biało-czerwoni spisują się bardzo dobrze.

Takiej imprezy pływackiej dla osób niepełnosprawnych w naszym kraju jeszcze nie było. Wielkimi krokami zbliżają się igrzyska paraolimpijskie, więc każdemu zależy, aby jak najwięcej zawodników znajdowało się w czołówce rankingu światowego, ponieważ między innymi na tej podstawie są przyznawane miejsca na igrzyska dla danego kraju. Pływacy już teraz muszą pokazać znakomitą formę, aby nie wypaść z kadry przygotowującej się do Rio. Na zawodach w Szczecinie o medal w ogólnej klasyfikacji będzie niezmiernie trudno. Podczas Zimowych Otwartych Mistrzostw Polski o kolejności w danej dyscyplinie decyduje ilość punktów uzyskanych za czas danego zawodnika. Obrazując - mimo że osoba z niższej grupy pokona dany dystans wolniej od swojego przeciwnika, ale jego rezultat jest bliższy rekordu świata w jego grupie startowej, otrzymuję on więcej punktów.

Jako pierwsze zaprezentowały się zawodniczki w konkurencji 50m stylem dowolnym. Wśród pływaczek z niepełnosprawnością narządu ruchu, czyli w grupach startowych od S1 do S10, gdzie S1 to zawodnicy najbardziej niepełnosprawni bezkonkurencyjna okazała się Zulfiya Gabidullina z Kazachstanu 952 pkt. Na drugim stopniu podium stanęła francuska Elodie Lorandi 885 pkt, a trzecia była Hantalle Zijderveld 879 pkt. Najlepszą Polką w tej konkurencji była Oliwia Jabłońska 812 pkt, która w ogólnej klasyfikacji została sklasyfikowana tuż za podium.

W tej samej konkurencji u Pań w kategorii narządu wzroku, czyli w grupach S11-S13 zwyciężyła najbardziej utytułowana Polska zawodniczka Joanna Mendak 825 pkt. Ze srebrnego medalu cieszyła się Lisette Bruinsma z Holandii 821 pkt, a trzecia była zawodniczka z Uzbekistanu Fotimakhon Amilova 773 pkt.

Na tym samym dystansie u panów z niepełnosprawnością narządu ruchu bezkonkurencyjny był Holender Tim van Duuren 769 pkt. Wyprzedził on Simona Ciuliego z Włoch 737 pkt i Shahina Izadyara z Iranu 710 pkt. Najwyżej wśród Polaków został sklasyfikowany Sebastian Matczak: 637 pkt i 9. miejsce. U mężczyzn z niepełnosprawnością wzroku zwyciężył Muzaffar Tursunkhujaev z Uzbekistanu 886 pkt. Srebrny medal trafił do Azera Dimitrya Saleiego 811 pkt, a trzecie miejsce zajął reprezentant Kazakhstanu Roman Agalakov 789 pkt. Najlepszym Biało-czerwonym był Piotr Michalak (741 pkt), który uplasował się na szóstym miejscu.

Po sprinterach w stylu dowolnym na pływalni w Szczecinie walkę o medale rozpoczęli zawodnicy na dystansie 100m stylem klasycznym. U zawodniczek z niepełnosprawnością narządu ruchu zwyciężyła Holenderka Chantalle Zijderveld 899 pkt. Drugi wynik uzyskała jej rodaczka Lisa Den Braber 796 pkt, a trzecia była nasza reprezentantka Paulina Woźniak 747 pkt.

Na tym samym dystansie u zawodniczek z narządu wzroku złoty medal zdobyła Lisette Bruinsma, która uzyskała aż 993 pkt. Druga była Fotimakhon Amilova z Uzbeskistanu, a jej wynik również był imponujący 923 pkt. Z brązowego medalu cieszyła się Telle Emelly 809 pkt.

Wśród mężczyzn z niepełnosprawnością narządu ruchu najlepszy był Simon Boer z Holandii 911 pkt. Srebrny medal zdobył Niemiec Niels Grunenberg 707 pkt, a trzeci był Irańczyk Shahin Izadyar 691 pkt. Najlepszy z polaków był Rafał Kalinowski (589 pkt), który uplasował się na szóstym miejscu.

W grupach S11 do S13 złoty medal zdobył Firdavsbek Musabekov z Uzbekistanu 856 pkt. Wyprzedził on Azera Dzmitry Saleiego zaledwie o 1 pkt. Brązowy medal zawisł na szyi reprezentanta Kazakhstanu Anuara Akhmetova 796 pkt. Na .7 miejscu uplasował się najlepszy z Polaków Bartłomiej Niesyczyński 525 pkt.

Piątą konkurencją pierwszego dnia zimowych otwartych mistrzostw Polski było 50m stylem motylkowym. U pań w grupach od S1 do S10 złoty medal zdobyła reprezentantka Francji Elodie Lorandi 705 pkt. Drugie miejsce zajęła Czeszka Anezka Floriankova 505 pkt., a trzecia była Polka Anna Omielan 441 pkt.

U pań z niepełnosprawnością narządu wzroku najlepsza była Joanna Mendak 846 pkt, która wyprzedziła Maryę Charniatsovą z Białorusi 730 pkt i Francuzkę Stephanie Douard 450 pkt.

Po kobietach przyszedł czas na mężczyzn. Na najwyższym stopniu podium stanął Lasse Winther Andersen 789 pkt. Ze srebrnego medalu cieszył się Michał Golus 760 pkt, a trzeci był Włoch Simone Ciulli 745 pkt.

Ostatnią konkurencją pierwszego dnia było 400m stylem dowolnym. Ze znakomitej strony zaprezentowała się Oliwia Jabłońska, która znacznie poprawiła swój rekord życiowy i pewnie zwyciężyła w grupach S1 do S10 957 pkt. Srebrny medal zdobyła Thelma Bjorg Bjornsdottir z Islandii, a trzecia była Słowaczka Ema Masterl.

U pań z narządu wzroku zwyciężyła Holenderka Lisette Bruinsma 879 pkt. Wyprzedziła ona swoją rodaczkę Sanne Hofman 643 pkt i Włoszkę Martinę Rabbolini 626 pkt.

Wkońcu doczekaliśmy się sytuacji, że dwóch Polaków zajęło dwa pierwsze miejsca na podium. Stało się to dzięki dwóm Patrykom Kowalskiemu i Biskupowi. Ten pierwszy sprawił nie małą niespodziankę poprawiając rekord życiowy o po nad 7 sekund uzyskując 751 pkt i wyprzedził swojego kolegę zaledwie o 4 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Włoch Yuri Prezzi 691 pkt.

Na koniec dnia zostały rozegrane wyścigi sztafetowe 4 razy 100m stylem zmiennym. Pierwsze miejsce zajęły reprezentantki Niemiec. Ze srebrnych medali cieszyły się Polki w składzie Kacik, Woźniak, Jabłońska i Belczewska. Na trzecim stopniu podium stanęły reprezentantki klubu Start Białystok. Warto podkreślić znakomite wyniki uzyskane na swoich zmianach przez Woźniak i Jabłońską. Ta pierwsza poprawiła swój wynik uzyskany kilka godzin wcześniej podczas indywidualnego startu o po nad sekundę, a podopieczna trenera Seidla na odcinku motylkowym uzyskała swój trzeci wynik w karierze 1:08.59.

Wśród mężczyzn zwyciężyli reprezentanci Kazakhstanu, przed Iranem i zawodnikami Startu Wrocław1.

Za nami udany dzień. Cieszy dobra dyspozycja czołowych reprezentantów naszego kraju. Zawody te są doskonałą okazją do ścigania się z najlepszymi na świecie. Taka rywalizacja może tylko pomóc w dobrym przygotowaniu do docelowej imprezy.