Szczecin 2016: Tchórz dopadła minimum!

Szymon Gagatek 2016-05-27 18:39

To była długa i męcząca pogoń. Najważniejsze jednak, że zakończyła się ona sukcesem! Alicja Tchórz zdobyła w piątkowe popołudnie złoto krajowego czempionatu w Szczecinie na dystansie 200 m stylem grzbietowym i wypełniła upragnione minimum olimpijskie! Co więcej, był to już setny medal w karierze podopiecznej Grzegorza Widanki wywalczony na mistrzostwach Polski!

Okrągła "setka" przypadła dla zawodniczki Juvenii Wrocław w najlepszym możliwym momencie. Finał 200 m stylem grzbietowym kaliszanka zakończyła bowiem z wynikiem 2:10.40, lepszym o dwie dziesiąte sekundy od minimum na Igrzyska w Rio de Janeiro! Po niepowodzeniach na mistrzostwach Europy w Londynie w końcu udało jej się spełnić upragnione marzenie i zapewnić sobie drugi z rzędu olimpijski start. Cztery lata temu w stolicy Wielkiej Brytanii na najdłuższym dystansie w stylu grzbietowym była 29. Teraz na pewno postara się o poprawę tej pozycji.

Bardzo dobry występ zanotowała dziś także Ludwika Szynal. Lublinianka studiująca na Uniwersytecie Akron wynikiem 2:12.28 zagwarantowała sobie srebro. Lepiej w historii polskiego pływania radziła sobie tylko i wyłącznie Tchórz. Niezwykle ciekawą walkę o brąz na swoją korzyść rozstrzygnęła natomiast Agata Naskręt, która o zaledwie jedną setną sekundy wyprzedziła Gabrielę Wójtowicz. Z kolei do juniorskiej kadry na mistrzostwa Europy w Hodmezovasarhely dołączyła po południu Zuzanna Duda ze Śląska Wrocław, która zajęła szóstą pozycję uzyskując czas 2:17.50.

Podium 200 m stylem grzbietowym kobiet:
1. Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)   2:10.40 [minimum olimpijskie]
2. Ludwika Szynal (Skarpa Lublin)   2:12.28
3. Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)   2:16.23

Niespodzianki nie było w finale 200 m stylem grzbietowym mężczyzn. Szósty tytuł mistrza Polski na długim basenie w ostatnich ośmiu latach zdobył Radosław Kawęcki. Podopieczny Pawła Słomińskiego zanotował rezultat 1:58.20 i jako jedyny złamał barierę dwóch minut. Na drugiej pozycji znalazł się Mateusz Wysoczyński z AZS AGH Kraków (2:00.01), a na najniższym stopniu podium stanął Jakub Skierka z Trops Kartuzy (2:00.03). Czwarty zawodnik ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich bardzo pewnie uzyskał minimum na juniorski czempionat Starego Kontynentu i dołączył do Mateusza Kasztelana, który wymagania Polskiego Związku Pływackiego spełnił już rano, a po południu jeszcze się poprawił (2:01.48) i został sklasyfikowany na piątej lokacie.