Daniec i Szuba na podium, świetny występ Wilk w sztafecie

Szymon Gagatek 2013-03-01 10:19

Kolejny dzień zmagań na mistrzostwach różnych amerykańskich konferencji w lidze NCAA za nami. Niestety żadnemu z Polaków nie udało się wypełnić minimum A na zawody, które zakończą akademicki sezon. Najlepiej spisali się Jan Daniec i Michał Szuba, którzy stanęli na podium.

W Greensboro, w Mistrzostwach ACC, startuje trzech naszych reprezentantów. Dwóch z nich wystąpiło w finale na dystansie 500 jardów stylem dowolnym i obaj stanęli na podium! Drugie miejsce zajął Jan Daniec, przegrywając z Bradley’em Phippsem o zaledwie piętnaście setnych (4:17.76), a na trzeciej pozycji uplasował się Michał Szuba (4:19.03). Polacy wypełnili swoimi czasami minimum B na Mistrzostwa NCAA. Natomiast Matt Kwatyra popłynął w finale B na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, gdzie zajął siódmą lokatę (1:48.66).

Dwie Polki wzięły udział w sesji finałowej drugiego dnia Mistrzostw Konferencji Pac-12. Katarzyna Wilk była siódma na sprinterskim dystansie w stylu dowolnym (22.49 s). Nasza zawodniczka popłynęła wolniej niż w kwalifikacjach (22.28 s), w których była druga. Zaimponowała natomiast w wyścigu sztafetowym 4x50 jardów kraulem. Płynąc na ostatniej zmianie, uzyskała czas 21.78 s, wyprowadzając ekipę Trojans z trzeciej na drugą lokatę, wyprzedzając Elizabeth Pelton z Uniwersytetu Kalifornijskiego! Z kolei Nicole Ligęza popłynęła w finale C na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, zajęła w nim drugie miejsce, z czasem 2:00.31 i została sklasyfikowana na 18. Pozycji, zdobywając 7 punktów do dorobku Uniwersytetu w Utah.

W miejscu, w którym już za niespełna miesiąc odbędą się Mistrzostwa NCAA trwa czempionat Konferencji Big East, w którym występuje aż czwórka Polaków. Czwarte miejsce na 200 jardów stylem zmiennym zajęła Joanna Budzis (2:00.00). Zawodniczka Uniwersytetu w Pittsburghu miejsce na podium przegrała o zaledwie 0.39 s. W kwalifikacjach odpadła Aleksandra Kamińska, która uzyskała czas 2:07.36 i została sklasyfikowana na 26. miejscu. W rywalizacji na 50 jardów stylem dowolnym nie powiodło się Adamowi Mączewskiemu, który w kwalifikacjach zajął 18. pozycję (21.24 s) i nie awansował nawet do finału B. Natomiast Weronika Wąsiakowska w rywalizacji pań była trzynasta (23.59 s). Polka dołożyła do tego dobry występ w sztafecie 4x50 jardów kraulem (23.13 s na drugiej zmianie), w której wraz z koleżankami z Uniwersytetu w Cincinnati zajęła trzecią lokatę.

W Mistrzostwach Konferencji Big Ten występuje Aleksander Ratajczyk. Studiujący na Northwestern University Polak zajął 41. miejsce na dystansie 50 jardów kraulem (20.68 s) i nie zakwalifikował się do sesji finałowej.