NCAA: Polski dublet w stylu grzbietowym!

Szymon Gagatek 2015-03-14 01:43

Krzysztof Jankiewicz został dziś pierwszym tegorocznym polskim mistrzem II Dywizji NCAA w konkurencji indywidualnej! Zawodnik Lindenwood wygrał rywalizację na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym, ustanawiając nowy rekord ligi! Tuż za nim finiszował jego kolega z uczelni, Jakub Jończyk. W końcu doczekaliśmy się też świetnego kobiecego występu. Ewa Dymarek była czwarta na 100 jardów stylem klasycznym.

Sesja popołudniowa rozpoczęła się od wyścigów na dystansie 500 jardów stylem dowolnym. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wystartowało dwóch Polaków, obaj popłynęli minimalnie wolniej niż w kwalifikacjach. W finale A zaprezentował się Daniel Biś. Kaliszanin mocno rozpoczął wyścig, długo utrzymywał się na drugiej pozycji, jednak w drugiej części dystansu spadł na czwarte miejsce, kończąc rywalizację z czasem 4:24.89. Emocjonującą walkę o zwycięstwo stoczyli ze sobą Nick Arakelian i Victor Polyakov. Ostatecznie zawodnik Queens okazał się lepszy od Rosjanina, wygrywając kolejną indywidualną konkurencję po zmaganiach na 1000 jardów stylem dowolnym i 400 jardów stylem zmiennym, znów poprawiając rekord II Dywizji! W finale B piąty był Sylwester Borowicz-Skoneczny (4:29.57), co pozwoliło mu zostać sklasyfikowanym na trzynastej lokacie.

Niesamowitym rozstrzygnięciem zakończyła się walka o zwycięstwo na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym mężczyzn. Wygrał Krzysztof Jankiewicz, uzyskując nowy najlepszy rezultat w historii II Dywizji, lepszy od poprzedniego (ustanowionego dziś rano przez Sergheia Golbana) o dokładnie dwanaście setnych (46.65 s). Tuż za Jankiewiczem finiszował kolejny z Biało-czerwonych, Jakub Jończyk, który po raz pierwszy w życiu złamał granicę czterdziestu siedmiu sekund (46.90 s). Dublet zawodników Lindenwood, którzy jeszcze nie tak dawno pływali w naszym kraju, stał się zatem faktem. W finale B piętnasty był Paweł Trenda z Saint Leo (48.88 s).

Popis swoich umiejętności w finale 100 m stylem klasycznym dał Piotr Jachowicz. Polak, dla którego są to ostatnie mistrzostwa NCAA w życiu, zajął drugie miejsce, poprawiając swój rekord życiowy wynikiem 52.74 s! Zawodnik Uniwersytetu Wayne State przegrał jedynie z jedną z absolutnych gwiazd II Dywizji, dwukrotnymi żabkarskim wicemistrzem Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Singapurze w 2010 roku, Antonem Lobanovem. Rekordowy czas Rosjanina (51.63 s) poziomem pasuje bardziej do pierwszego szczebla rozgrywek, gdzie w tym sezonie lepszy rezultat uzyskał tylko członek kadry USA, Nick Fink! W finale A wystąpił jeszcze jeden reprezentant naszego kraju, Kacper Pełczyński, który znalazł sie na piątej pozycji, również ustanawiając nową życiówkę (53.88 s). Walkę o dziewiąte miejsce wygrał Mateusz Pacholczyk z Lindenwood, który po raz pierwszy w swojej pływackiej historii startów za oceanem złamał barierę pięćdziesięciu czterech sekund (53.96 s).

Wśród pań startujących w nocy w tej konkurencji ze znakomitej strony zaprezentowała się Ewa Dymarek, która w stawce ośmiu finalistek tej konkurencji była jednyną zawodniczką studiującą za oceanem dopiero na pierwszym roku. Reprezentantka Uniwersytetu Lindenwood zajęła czwartą lokatę, po raz kolejny poprawiając swój rekord życiowy. Tym razem popłynęła osiem setnych sekundy szybciej od czasu z kwalifikacji (1:02.74). Poza zasięgiem rywalek była Rebecca Matthews z Lynn, która zanotowała rezultat 1:01.03.

Na zakończenie dnia rozegrano jeszcze sztafety 4x200 jardów stylem dowolnym. Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet najlepsi okazali się zawodnicy Queens. Sztafeta Lindenwood, z Kingą Lesińską w składzie, zajęła ostatecznie jedenastą lokatę, natomiast bohaterowie 100 jardów stylem grzbietowym, Jończyk i Jankiewicz, poprowadzili druzynę "Lwów" do szóstego miejsca, płynąc odpowiednio na trzeciej i czwartej zmianie i uzyskując czasy 1:36.16 oraz 1:39.42. Dopiero teraz bardzo wyraźnie widać jak wiele "najbardziej polska" ekipa na mistrzostwach NCAA straciła, otrzymując dyskwalifikację we wczorajszej rywalizacji na 4x100 jardów stylem zmiennym. Gdyby nie to, Lindenwood byłoby po trzech dniach zawodów w ścisłym kontakcie z prowadzącymi Queens i Uniwersytetem Drury, który jest drugi, tymczasem tracą już do nich niemal pięćdziesiąt punktów.

Mistrzowie II Dywizji NCAA:
500 jardów stylem dowolnym kobiet: Patricia Castro Ortega (Queens)   4:43.37 [rekord II Dywizji]
500 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Nick Arakelian (Queens)   4:20.98 [rekord II Dywizji]
100 jardów stylem grzbietowym kobiet: Katya Rudenko (Drury)   52.75 s
100 jardów stylem grzbietowym mężczyzn: Krzysztof Jankiewicz (Lindenwood)   46.65 s [rekord II Dywizji]
100 jardów stylem klasycznym kobiet: Rebecca Matthews (Lynn)   1:01.03
100 jardów stylem klasycznym mężczyzn: Anton Lobanov (Queens)   51.63 s [rekord II Dywizji]
200 jardów stylem motylkowym kobiet: Hannah Peiffer (Queens)   1:59.06
200 jardów stylem motylkowym mężczyzn: Matthew Josa (Queens)   1:42.96 [rekord II Dywizji]
skoki - trampolina 1m mężczyzn: Collin Vest (Clarion)   564.25 pkt
4x200 jardów stylem dowolnym kobiet: Queens (Patricia Castro Ortega, Lillian Gordy, McKenzie Stevens, Caroline Arakelian)   7:14.69 [rekord II Dywizji]
4x200 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Queens (Nick Arakelian, Benjamin Taylor, Hayden Kosater, Matthew Josa)   6:26.29 [rekord II Dywizji]