NCAA: W końcu się udało!

Szymon Gagatek 2016-03-19 20:36

Cztery lata ciężkiej pracy na treningach w Stanach Zjednoczonych wreszcie przyniosły wymarzony efekt! Katarzyna Wilk podczas czwartego dnia ostatnich w swojej karierze mistrzostw NCAA w końcu zdołała awansować do finału A w konkurencji indywidualnej. Polka zajęła w sobotę trzecie miejsce w eliminacjach swojej koronnej konkurencji, 100 jardów stylem dowolnym.

Wilk przepłynęła cztery długości basenu w Atlancie w 47.44 s. Tym samym po raz kolejny w tym sezonie poprawiła życiówkę, tym razem o dokładnie siedemnaście setnych sekundy. Wyżej od niej sklasyfikowane zostały jedynie Olivia Smoliga (47.20 s) oraz Lia Neal (47.23 s). Krakowianka wraz z koleżankami powalczy też wieczorem o zwycięstwo w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym. Rano podopieczne Dave'a Salo były najlepsze w stawce dwudziestu siedmiu drużyn, ustanawiając nowy rekord Uniwersytetu Południowej Kalifornii (3:10.97).

W pierwszym w życiu finale A akademickich mistrzostw wystąpi także Klaudia Naziębło. Zawodniczka Virginia Tech zajęła siódmą pozycję na 200 jardów stylem motylkowym i - podobnie jak Wilk - znacznie wyśrubowała najlepszy rezultat w historii polskiego pływania w tej konkurencji. Od teraz jest on równy 1:53.91. To również nowy rekord uczelni, na której od niespełna dwóch lat studiuje nasza reprezentantka. Już w sesji porannej zaimponowała faworytka, Kelsi Worrell. Amerykańska delifinistka zajęła pierwsze miejsce, uzyskując czas 1:50.61 - w historii tej konkurencji szybsza była jedynie Elaine Breeden w 2009 roku!

Podczas ostatniego czempionatu NCAA Weronika Paluszek była ósma na 200 jardów stylem klasycznym. Tym razem kolejna z Polek reprezentujących Hokies niestety nie powtórzy tego sukcesu. Dziś rano zanotowała wynik 2:08.28, znalazła się na dziesiątym miejscu w eliminacjach i popłynie w finale B. W sesji popołudniowej będzie musiała zatem skupić się na walce o dziewiątą pozycję w tej konkurencji. Do lokaty dającej awans do grona najlepszych zawodniczek akademickich rozgrywek zabrakło jej tylko czternastu setnych sekundy.

W eliminacjach odpadła jedynie Ludwika Szynal. Lublinianka wystąpiła w zmaganiach grzbiecistek na dystansie 200 jardów. Choć zbliżyła się do swojego rekordu życiowego, znalazła się poza finałową stawką. Rezultat 1:53.61 dał jej osiemnaste miejsce. Do rywalizacji w tej konkurencji była zgłoszona również Naziębło, ale wrocławianka ostatecznie nie stanęła na starcie, by wszystkie siły włożyć w wywalczenie wysokiej lokaty wśród delfinistek.