PLP: Dolnośląskie wygrywa po raz drugi, kolejne rekordy Stokowskiego

Szymon Gagatek 2015-10-19 00:28

Pływacy z Dolnego Śląska po raz drugi w historii zwyciężyli w zawodach Polskiej Ligi Pływackiej, wyprzedzając ekipy z województwa mazowieckiego i Małopolski. Drugiego dnia zawodów ponownie świetnie spisywał się Kacper Stokowski, który poprawił aż dwa rekordy kraju 16-latków. Dobre rezultaty notowała także Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk.

Młody zawodnik G-8 Bielany Warszawa swoją wysoką formę prezentuje od samego początku sezonu. Tym razem Stokowski zanotował dwa świetne występy podczas porannego bloku sobotniej części rywalizacji, zwyciężając na dystansie 50 m stylem grzbietowym i motylkowym. W obu tych konkurencjach poprawił najlepsze czasy w historii polskiego pływania wśród szesnastolatków. W zmaganiach grzbiecistów uzyskał czas 24.91 s, wyprzedzając o niemal sekundę Dawida Murzyna (25.74 s). To właśnie zawodnikowi Jordana Kraków Stokowski odebrał rekord Polski, poprawiając go o jedną dziesiątą sekundy. Z kolei wśród delfinistów zanotował wynik 24.09 s, wymazując z tabel swoje własne osiągnięcie z ubiegłorocznych zimowych mistrzostw kraju (24.16 s).

Świetnymi występami podczas sobotniego poranka popisywała się także Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która zwyciężyła aż trzykrotnie: na 50 m stylem grzbietowym i motylkowym oraz na 100 m stylem zmiennym. Jej wynik w sprincie stylem grzbietowym (27.26 s) okazał się najbardziej wartościowym rezultatem całych zawodów (835 pkt FINA), ale barierę 800 punktów łodzianka przekroczyła także wśród zmiennistek (1:00.40).

Podobnym wyczynem po południu mogła się pochwalić Alicja Tchórz, która była bezkonkurencyjna na 100 m stylem grzbietowym, 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym. Wśród mężczyzn kolejne dobre występy notował natomiast Wojciech Wojdak. W sobotę zwyciężył na 200 i 800 m stylem dowolnym oraz 400 m stylem zmiennym, a wynik z długiego kraulowego dystansu (7:50.93) trzeci czas w tej konkurencji jego karierze!

Zmagania wygrali pływacy z województwa dolnośląskiego, którzy zgromadzili łącznie 936 punktów, wyprzedzając o dziewiętnaście oczek zawodników z województwa mazowieckiego. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Małopolski (811 pkt). Większość dorobku punktowego najlepszej ekipy wypracowały panie (467 pkt), natomiast w wewnętrznej klasyfikacji mężczyzn pierwsze miejsce trafiło do gospodarzy (472 pkt). Warto też odnotować, że w zawodach po raz pierwszy wystąpili przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego, którzy swój debiut zakończyli na siódmej pozycji.