MP: Nowa twarz w kadrze, świetny występ Wojdaka!

Szymon Gagatek 2014-06-05 23:24

Polskie pływanie na długich dystansach oficjalnie zyskało dziś kolejnego świetnego zawodnika. Pierwszy komplet medali w rywalizacji mężczyzn na Mistrzostwach Polski w Olsztynie został rozdany na 1500 m stylem dowolnym, a na najwyższym stopniu podium stanął osiemnastoletni Wojciech Wojdak, który popisał się rezultatem dającym mu trzecią lokatę w klasyfikacji wszechczasów w tej konkurencji w naszym kraju! Zawodnik Unii Oświęcim po raz pierwszy w karierze wystartuje w sierpniu na wielkiej seniorskiej imprezie międzynarodowej.

Dla osiemnastoletniego Wojdaka był to dopiero pierwszy krążek seniorskiego czempionatu wywalczony na długim basenie, zdobył go jednak w wielkim stylu. Ruszył bardzo mocno od początku najszybszej serii i, jak się później okazało, nie oddał pierwszego miejsca do samego końca, pokonując całą koalicję zawodników MKP Szczecin. Jedynym, który bardzo długo prowadził z nim wyrównaną walkę, był Paweł Furtek, ale i on musiał w końcu skapitulować. Wojdak uzyskał fantastyczny czas, 15:09.97 i jako trzeci zawodnik w historii pływania w Polsce w tej konkurencji złamał barierę 15 minut i 10 sekund. Szybciej pływali tylko Mateusz Sawrymowicz i Przemysław Stańczyk. Wynik dzisiejszego złotego medalisty daje mu w tej chwili dziewiąte miejsce w Europie i pewną kwalifikację na sierpniowe mistrzostwa Europy. Do Berlina pojedzie też Furtek, który ostatecznie zdobył srebro, z rezultatem 15:15.10. Brąz wywalczył trenujący w USA Sawrymowicz (15:21.19), wyprzedzjąc na ostatnich metrach Filipa Zaborowskiego, do którego jeszcze na sto metrów przed końcem wyścigu tracił prawie trzy sekundy.

W takiej formie Wojdak może się w Aquasferze pokusić jeszcze o niejedną niespodziankę. Swoją przygodę z pływaniem rozpoczynał w Wikingu Brzesko, aktualnie uczęszcza do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu. Już ubiegły rok mógł zaliczyć do bardzo udanych: zdobył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w Poznaniu na dystansie 800 m stylem dowolnym, był siódmy na czempionacie globu w Dubaju na 1500 metrów. W grudniu dwukrotnie stawał również na najniższym stopniu podium mistrzostw kraju na 25-metrowym basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym roku wydawał się być jednym z najpoważniejszych kandydatów do wyjazdu na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, ale w tej sytuacji może się to okazać niemożliwe, ponieważ terminy zawodów w Nankinie i Berlinie na siebie nachodzą. Z czegoś trzeba będzie zrezygnować...