NCAA: Wymarzone zakończenie

Szymon Gagatek 2016-03-20 08:33

Katarzyna Wilk nie mogła sobie chyba wyobrazić lepszego zakończenia przygody z pływaniem w NCAA. Zawodniczka Uniwersytetu Południowej Kalifornii podczas ostatniego dnia ligowego czempionatu najpierw wywalczyła trzecie miejsce na 100 jardów stylem dowolnym, a kilkadziesiąt minut później cieszyła się z pierwszego tytułu mistrzowskiego w rywalizacji sztafetowej!

Pokonanie czterech długści basenu w wyścigu indywidualnym zajęło jej tym razem jedynie 47.35 s. Tak jak w sesji porannej, szybsze okazały się tylko Olivia Smoliga (46.70 s) oraz Lia Neal (47.00 s). Pierwszy występ Wilk w finale A mistrzostw NCAA w konkurencji indywidualnej zakończył się zatem kolejnym wyśrubowaniem najlepszego czasu w historii polskiego pływania. Co ciekawe, w ciągu ostatnich trzech tygodni krakowianka poprawiła swój rekord życiowy w tej konkurencji o niemal sekundę!

Ostatnim startem Wilk w barwach akadamickiego zespołu Trojans był wyścig sztafetowy 4x100 jardów stylem dowolnym. Konkurencja ta, jak tradycja nakazuje, zamykała tegoroczne zmagania pań w Atlancie. Podopieczne Dave'a Salo z dobrej strony zaprezentowały się już rano, wygrywając eliminacje. Wyczyn ten powtórzyły również w finale. Polka popłynęła na pierwszej zmianie i swój odcinek pokonała w 47.60 s. Bardzo wyrównany skład z Kirsten Vose, Chelsea Chenault i znakomicie finiszującą Aniką Apostalon, która przeniosła się do USC z Uniwersytetu Stanowego San Diego, nie miał sobie równych, po raz kolejny pobił rekord uczelni (3:09.69) i wyraźnie wyprzedził Georgię oraz Texas A&M. Tym samym nasza pływaczka mogła się cieszyć z pierwszego w swojej karierze tytułu mistrzyni NCAA.

Siódmą zawodniczką finału 200 jardów stylem motylkowym została Klaudia Naziębło. Reprezentantka Virginia Tech w popołudniowym wyścigu również była szybsza niż rano i wyśrubowała życiówkę o kolejne czternaście setnych sekundy. uzyskując czas 1:53.77. Na pierwszej pozycji nie było mowy o niespodziance. Zwyciężyła Kelsi Worrell, która jednak nie zdołała zbliżyć się do swojego rezultatu z sesji eliminacyjnej (zanotowała 1:50.96).

Na dwunastym miejscu na 200 jardów stylem klasycznym sklasyfikowana została ostatecznie Weronika Paluszek. Wrocławianka po południu minimalnie poprawiła swój wynik z poranka, ale nie zdołała złamać bariery dwóch minut i ośmiu sekund (2:08.03). Zwycięstwo w tej konkurencji wywalczyła Lilly King, która potwierdziła niesamowitą formę, ustanawiając kolejny "kosmiczny" rekord Ameryki, a co za tym idzie - najlepszy rezultat w historii żabkarskiej rywalizacji na tym dystansie (2:03.59).

Po roku przerwy w klasyfikacji generalnej mistrzostw ponownie zwyciężyły reprezentantki Uniwersytetu Georgii. Podopieczne Jacka Bauerle nieznacznie wyprzedziły Stanford i Berkeley. Po zakończeniu rywalizacji najwięcej powodów do niezadowolenia mogły mieć oczywiście pływaczki Cardinal. Gdyby nie dyskwalifikacja za falstart na ostatniej zmianie sztafety 4x50 jardów stylem dowolnym, to właśnie one cieszyłyby się z końcowego triumfu. Strata czterdziestu punktów okazała się w tym przypadku niesamowicie kosztowna. Wydaje się jednak, że sukces Stanford został tylko "odłożony w czasie" do następnego sezonu. Wzmocnione wracającą do składu Simone Manuel oraz rozpoczynającą studia Katie Ledecky, będą głównymi kandydatkami do tytułu mistrzowskiego.

skoki, wieża 10m: Gracia Leydon-Mahoney (Stanford)   346.15 pkt
4x100 jardów stylem dowolnym: Southern California (Katarzyna Wilk, Kirsten Vose, Chelsea Chenault, Anika Apostalon)   3:09.69