EYOF: ZAPACHNIAŁO MEDALEM...

Joanna Kwatera 2013-07-17 21:57

Było tak blisko pierwszego medalu dla polskiej reprezentacji w zakończonych dziś finałach na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europejskiej w Utrechcie. Zawodnik Wodnika Rawicz Michał Chudy popłynął fantastycznie w finale 100m stylem motylkowym, kolejny raz poprawiając swój rekord życiowy w tej konkurencji (55.87). Do trzeciego miejsca brakło Michałowi jedynie 33 setne sekundy, a do złotego medalu 50 setnych. Rywalizację na tym dystansie wygrał Matteo Masiero z Włoch (55.37)

Później w dwóch finałach tego wieczoru oglądaliśmy Julię Gus. Reprezentantka Polski musiała się szybko regenerować po pierwszym starcie, ponieważ jeden finał od drugiego dzieliło niewiele ponad 20 minut. W pierwszym z nich na dystansie 100m stylem grzbietowym wypływała swój nowy rekord życiowy 1:04.20, a wynik ten dał jej 6 miejsce. Najszybsza w tej konkurencji była Węgierka Dalma Matyasovszky, która dwie długości basenu przepłynęła w czasie 1:02.60. W finale 200m stylem zmiennym Julii trochę zabrakło sił i ukończyła rywalizację na ósmym miejscu (2:26.32). Tutaj również triumfowała reprezentantka Węgier – Greta Szilvasi z czasem 2:19.32.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy też na występ naszej sztafety w finale na dystansie 4x100m stylem zmiennym mix. Polacy w składzie: Murzyn, Prochownik, Chudy, Fryckowska nie zdołali jednak wywalczyć medalu i zajęli 5 miejsce (4:07.68). Tak jak w porannych eliminacjach najszybciej popłynęli Rosjanie w składzie: Shopin, Levashova, Antipov, Openysheva, „miażdżąc” swój poranny rekord EYOF na tym dystansie o prawie 6 sekund! Czasem 3:59.93, wyprzedzili o ponad 5 sekund drugich na mecie Niemców i trzecich Ukraińców.

Dwa medale dla Rosji zdobyła dziś indywidualnie Arina Openysheva, która triumfowała na dystansach 100 i 800m stylem dowolnym. Na krótszym z nich dodatkowo o 4 setne sekundy poprawiła rekord EYOF (55.81), wyprzedzając aż o 2 sekundy drugą na mecie Holenderkę Marrit Steenbergen. Dystans 800m natomiast pokonała w czasie 8:49.88. W porannej sesji w tej konkurencji oglądaliśmy też naszą Paulinę Piechotę, która z czasem 9:27.70 zajęła ostatecznie 17 lokatę.

W pozostałych finałach rozegranych dzisiejszego dnia zwyciężali: na dystansie 200m stylem klasycznym dziewcząt - Abbie Wood z Wielkiej Brytanii (2:32.87), a na 100m stylem klasycznym chłopców – Brytyjczyk Charlie Attwood  (1.03.19), w konkurencji 400m stylem dowolnym chłopców - Marc Hinnawi z Izraela (3:57.73), w wyścigu na 200m stylem grzbietowym chłopców – Petter Fredriksson ze Szwecji (2:04.49) oraz w rywalizacji sprinterów na 50m stylem dowolnym - Marek Ulrich z Niemiec (23.23).