MŚ: Pierwsze złoto dla USA!

Szymon Gagatek 2013-07-20 13:29

Haley Anderson zwyciężyła w pierwszej konkurencji Mistrzostw Świata w sportach wodnych, które rozpoczęły się w Barcelonie. Amerykanka triumfowała w rywalizacji pływaczek na otwartym akwenie, na dystansie 5 kilometrów. Wicemistrzyni olimpijska z Londynu do samego końca wyścigu musiała jednak walczyć z Brazylijką, Polianą Cintro.

Na starcie rywalizacji stanęło czterdzieści pięć zawodniczek. Anderson była na prowadzeniu już na półmetku wyścigu, przewodząc sporej grupie 32 pływaczek. Na finiszu liczyła się już tylko Amerykanka, a także jedenasta zawodniczka w tej konkurencji na poprzednich Mistrzostw Świata, Poliana Okimoto Cintra z Brazylii. Mocniejsza okazała się jednak ta pierwsza i o dwie dziesiąte sekundy wyprzedziła swoją rywalkę, zdobywając złoto. Walkę o brązowy medal rozstrzygnęła na swoją korzyść inna Brazylijka, Ana Marcela Cunha, która była szybsza od Kalliopi Araouzou o 0.6 s.

Nie powiodło się Włoszkom. Brązowa medalistka olimpijska z Londynu, Martina Grimaldi na półmetku wyścigu była jeszcze na drugiej pozycji, ale ostatecznie została sklasyfikowana na miejscu siódmym. Z kolei Rachele Bruni, która w Szanghaju otarła się o brązowy medal, dziś była tylko dziesiąta. Niespodziewana zdobywczyni złota na tym dystansie sprzed dwóch lat, Swann Oberson ze Szwajcarii, zawody w stolicy Katalonii zakończyła dopiero na dwudziestej trzeciej pozycji.

O 13:00 rozpoczął się wyścig na 5 kilometrów mężczyzn. W stawce pięćdziesięciu czterech zawodników jest obrońca tytułu, Thomas Lurz z Niemiec, a także Oussama Mellouli, który w ubiegłym roku w Londynie wywalczył złoty medal olimpijski na dystansie 10 kilometrów dla Tunezji.