MEJ: Rosjanie potwierdzili dominację

Szymon Gagatek 2014-07-14 02:48

Po raz trzeci z rzędu pływacy z Rosji triumfowali w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy juniorów w pływaniu. W tym roku w Dordrechcie zawodnicy Sbornej stawali na podium aż trzydzieści sześć razy! Ostatniego dnia zmagań również nie zawiedli. Zaimponowała zwłaszcza Daria K. Ustinova, wygrywając 100 m stylem grzbietowym z czasem, który okazał się być najbardziej wartościowym rezultatem czempionatu.

Ustinova, która w tym roku była już w stanie złamać w tej konkurencji granicę jednej minuty, a w Holandii poprawiła już rekord zawodów na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem zmiennym dziewcząt, dziś w finale uzyskała czas 1:00.37. Otrzymała za niego 892 pkt FINA, najwięcej spośród wszystkich zawodniczek startujących na mistrzostwach Europy. Zwycięstwo wywalczyła również Maria Astashkina, kompletując hat-trick w stylu klasycznym. Na dystansie 100 m stylem klasycznym uzyskała czas 1:07.82 i wyraźnie wyprzedziła Niemkę, Marlene Heuther (1:09.19). Reprezentantki Rosji zdominowały także sztafetę 4x200 m stylem dowolnym (8:03.68).

Jedyną zawodniczką z innego europejskiego kraju, która mogła się dziś cieszyć ze złota, była Africa Zamorano Sanz. Hiszpanka na dystansie 200 m stylem zmiennym uzyskała wynik 2:13.80, który jest lepszy o trzydzieści pięć setnych sekundy od rekordu mistrzostw, należącego do Grainne Murphy z Irlandii, która wywalczyła go w 2009 roku, jeszcze w stroju poliuretanowym. Co ciekawe, w tym roku aż pięć zawodniczek popłynęło szybciej niż ubiegłoroczna złota medalistka, Dalma Sebestyen z Węgier.

Wśród juniorów tylko jedno pierwsze miejsce trafiło na rosyjskie konto. Mistrzem Europy juniorów na dystansie 100 m stylem motylkowym został Aleksandr Sadovnikov (53.52 s). Na 400 m stylem zmiennym dublet wywalczyli Węgrzy: Benjamin Gratz (4:19.68) finiszował przed Norbertem Szabo (4:23.77), natomiast na 200 m stylem dowolnym najlepszy był Kyle Stolk z Holandii (1:48.46).

W klasyfikacji medalowej zawodów triumfowali oczywiście Rosjanie. Łącznie zdobyli aż trzydzieści sześć medali, a więc przebili swoje osiągnięcie z Poznania (tam uzbierali trzydzieści dwa krążki). W stolicy województwa wielkopolskiego o trzy razy więcej stawali jednak na najwyższym stopniu podium. Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy, a na trzecim Brytyjczycy. Do wielkiej czwórki powrócili Włosi, którzy swojego startu w ubiegłym roku nie mogli zaliczyć do najbardziej udanych (wtedy złoto, srebro i osiem brązowych medali, tym razem trzy pierwsze miejsca, pięć drugich i siedem trzecich). My czempionat kończymy na pozycji siódmej, o jedno oczko wyżej niż w Poznaniu.