Szczecin 2016: Królestwo Majchrzaka

Szymon Gagatek 2016-05-30 16:17

Kacper Majchrzak na dobre wyrasta na jednego z liderów polskiej reprezentacji! Nie tylko ze względu na swój charakter, altakże biorąc pod uwagę osiągane przez niego rezultaty. W trakcie ostatniego dnia mistrzostw kraju w szczecińskiej Floating Arenie poznaniak wygrał rywalizację na 100 m stylem dowolnym i dołożył do swojej kolekcji kolejne indywidualne minimum olimpijskie.

Majchrzak został w poniedziałek trzecim zawodnikiem w historii polskiego pływania, po Konradzie Czerniaku i Pawle Korzeniowskim, któremu pokonał dwie długości basenu kraulem w czasie poniżej czterdziestu dziewięciu sekund. Wynik 48.96 s dał mu złoty medal i zagwarantował możliwość startu w tej konkurencji na Igrzyskach w Rio de Janeiro. Mając w perspektywie występy na 100 i 200 m stylem dowolnym oraz w sztafetach 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym, a być może także na dystansie 4x100 m stylem zmiennym, podopieczny Michała Szymańskiego może się okazać jednym z najbardziej zapracowanych Biało-czerwonych na olimpijskiej pływalni!

Ranking sztafety olimpijskiej 4x100 m stylem dowolnym
48.56   Konrad Czerniak
48.96   Kacper Majchrzak
49.47   Paweł Korzeniowski
49.79   Jan Świtkowski

Srebro w popołudniowym wyścigu wywalczył najlepszy w eliminacjach Jan Świtkowski. Zawodnik Skarpy Lublin uzyskał czas 49.79 s i wyprzedził Jana Hołuba ze Śląska Wrocław (50.18 s). Zaledwie sześciu setnych sekundy do brązowego krążka zabrakło reprezentującemu miejscowy MKP Szczecin Pawłowi Sendykowi.

Podium 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn:
1. Kacper Majchrzak (Warta Poznań)   48.96
2. Jan Świtkowski (Skarpa Lublin)   49.79
3. Jan Hołub (Śląsk Wrocław)   50.18

Niespodzianek nie było również w rywalizacji pań. Złoty medal zdobyła rekordzistka Polski, Katarzyna Wilk. Zawodniczka AZS AWF Katowice nie popłynęła tak szybko jak w sobotę, podczas pierwszej zmiany sztafetowej 4x100 m stylem dowolnym, ale i tak tylko ona była w stanie złamać barierę pięćdziesięciu pięciu sekund. Uzyskała czas 54.97 s i o pięćdziesiąt pięć setnych wyprzedziła Annę Dowgiert ze Śląska Wrocław. Trzecią pozycję zajęła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (56.55 s). Łodziance nie udało się poprawić rezultatu z eliminacji mistrzostw Europy w Londynie, ale o miejsce w olimpijskiej sztafecie 4x100 m stylem dowolnym mogła być spokojna.

Czwarte miejsce w finale i wewnątrzkrajowym rankingu kwalifikacyjnym zajęła Diana Sokołowska, ale okazuje się, że zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk nie będzie mogła wystąpić w Rio de Janeiro z powodów regulaminowych. Przepisy FINA mówią bowiem, że dodatkowi pływacy powołani na igrzyska jedynie do sztafet, muszą posiadać wynik lepszy od minimum B, wynoszącego w tej konkurencji 56.34 s. Naszą drużynę stworzą więc najprawdopodobniej dokładnie te same pływaczki, które zdobyły w Kazaniu przepustkę do Brazylii: Wilk, Dowgiert, Urbańczyk i Alicja Tchórz.

Ranking sztafety olimpijskiej 4x100 m stylem dowolnym:
54.36   Katarzyna Wilk
55.52   Anna Dowgiert
56.32   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk
===================================
56.49   Diana Sokołowska

Z bardzo dobrej strony w finałowym wyścigu zaprezentowała się reprezentujaca gospodarzy Natalia Fryckowska. Siedemnastolatka poprawiła o prawie sekundę swój rekord życiowy i zajęła siódme miejsce. Do zdobycia pierwszego medalu mistrzostw Polski zabrakło jej tylko trzech dziesiątych sekundy. Pokonując dwie długości basenu w 56.85 s nie miała jednak najmniejszych problemów z wypełnieniem kolejnego indywidualnego minimum na mistrzostwa Europy juniorów, które odbędą się w lipcu w węgierskiej miejscowości Hodmezovasarhely.

Podium 4x100 m stylem zmiennym kobiet: