Ostrowiec 2014: W tej konkurencji jeszcze nie wygrywał!

Szymon Gagatek 2014-12-21 01:18

Paweł Korzeniowski w swojej karierze wygrywał do tej pory na Zimowych Mistrzostwach Polski w ośmiu konkurencjach. Dziś okazał się najlepszy w dziewiątej, pokonując na dystansie 100 m stylem dowolnym najlepszych specjalistów tej konkurencji w naszym kraju, łącznie z Konradem Czerniakiem i obrońcą tytułu, Kacprem Majchrzakiem.

Choć trudno w to uwierzyć, Korzeniowski stanął dziś indywidualnie na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu na krótkim basenie po aż czterech latach przerwy. Poprzedni złoty medal zdobył w 2010 roku, wygrywając w swojej koronnej konkurencji, na dystansie 200 m stylem motylkowym. W 2011 i 2013 roku w ogóle nie pojawił się na mistrzostwach Polski, a dwa lata temu wystąpił jedynie w nietypowych dla siebie konkurencjach sprinterskich.

Tym razem również ma ułożony niestandardowy plan startów, a co więcej - na dystansie 100 m stylem dowolnym na mistrzowskiej imprezie wystąpił po raz pierwszy w życiu. Nie przeszkodziło mu to jednak w żaden sposób w uzyskaniu najlepszego rezultatu w finałowej rywalizacji. Cztery długości basenu pokonał w czasie 47.32 s, ustanawiając swój nowy rekord życiowy i od razu wskakując na drugie miejsce w zestawieniu najszybszych Polaków w historii tej konkurencji! Szybciej pływał tylko Konrad Czerniak, który dziś musiał uznać wyższość oświęcimianina.

Podopieczny Bartosza Kizierowskiego, który ostatnie tygodnie spędził na obozie wysokogórskim w Sierra Nevada, gdzie szykował się już do sezonu letniego, uzyskał czas 47.58 s i zdobył srebro. Na trzecim miejscu finiszował obrońca tytułu, Kacper Majchrzak (47.62 s). Barierę czterdziestu ośmiu sekund złamał jeszcze Sebastian Szczepański (47.90 s). I można tylko żałować, że ze startu w wyścigu finałowym wycofał się Filip Wypych. Zawodnik łódzkiego AZS, który w Ostrowcu znajduje się w doskonałej formie, skupił się dziś na rywalizacji sztafetowej oraz na walce na dystansie 50 m stylem klasycznym.

Zwycięstwa Korzeniowskiego w Mistrzostwach Polski od 2002 roku:
100 m stylem dowolnym x1 (2014)
200 m stylem dowolnym x2 (2006, 2007)
400 m stylem dowolnym x4 (2003, 2004, 2005, 2009)
1500 m stylem dowolnym x2 (2002, 2005)
50 m stylem motylkowym x1 (2006)
100 m stylem motylkowym x3 (2003, 2004, 2005)
200 m stylem motylkowym x8 (2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010)
200 m stylem zmiennym x1 (2005)
400 m stylem zmiennym x2 (2003, 2004)

Przed Korzeniowskim jutro kolejne dwie szanse na medale. W rywalizacji na dystansie 50 m stylem motylkowym, pod nieobecność Czerniaka, na pewno będzie jednym z najpoważniejszych kandydatów do złota. Podopieczny Roberta Białeckiego wystąpi też w finale 100 m stylem zmiennym, do którego dostał się z drugim czasem. To kolejna z konkurencji, w której jeszcze nie wygrywał i wcale nie wykluczone, że jutro to się zmieni.