Koniec pewnej ery?

Szymon Gagatek 2015-04-14 15:28

W 2008 roku złoto olimpijskie na dystansie 200 m stylem motylkowym kobiet sensacyjnie wywalczyła Chinka, Liu Zige. Cztery lata później jej sukces powtórzyła Jiao Liuyang. W międzyczasie mistrzyni z Pekinu została rekordzistką świata, notujący wynik, który zapewne nie będzie poprawiony jeszcze przez długie lata. Na tegorocznych mistrzostwach Chin obie usunęły się jednak w cień...

Złoto w Beoji wywalczyła Zhou Yilin, która cztery długości basenu pokonała w 2:08.02 i o równe trzy dziesiąte sekundy wyprzedziła Zhang Yufei. Obie znalazły się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu w 2015 roku, odpowiednio na ósmej i dziesiątej lokacie. Na najniższym stopniu podium stanęła Li Shuang (2:08.67). Zupełnie zawiodła posiadaczka najlepszego rezultatu w historii, Liu Zige, która w wielkim finale uplasowała się dopiero na siódmym miejscu. Z kolei Jiao Liuyang w ogóle nie wystartowała. Obie straciły tym samym szansę na reprezentowanie swojego kraju na mistrzostwach świata w Kazaniu.

Dwie setne sekundy wolniej niż w półfinale popłynął Ning Zetao w walce o medale na dystansie 100 m stylem dowolnym. Czas 48.36 s wystarczył jednak do odniesienia bardzo przekonującego zwycięstwa nad pozostałymi rywalami. Srebro trafiło w ręce gwiazdy Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Nankinie, Yu Hexina (49.11 s), natomiast trzecią pozycję zajęli ex aequo Xu Qiheng i Lin Yongqin (49.86 s).

Na 50 m stylem grzbietowym pań zwyciężyła faworytka, Fu Yuanhui, która uzyskała wynik 27.61 s i o dwie dziesiąte sekundy wyprzedziła swoją najgroźniejszą rywalkę, Liu Xiang. Z kolei na 200 m stylem zmiennym mężczyzn cała trójka medalistów złamała barierę dwóch minut, a triumfator wyścigu finałowego, Wang Shun, wskoczył nawet na trzecie miejsce w tegorocznym światowym zestawieniu najszybszych pływaków w tej konkurencji z wynikiem 1:58.13. Drugi był Yang Zhixian (1:59.50), a trzeci Huang CHaosheng (1:59.82).