Uniwersjada: Szybki Biczo wygrywa w stylu motylkowym

Szymon Gagatek 2013-07-13 23:21

To miał być polski dzień w Pałacu Sportów Wodnych na Uniwersjadzie w Kazaniu. Paweł Korzeniowski miał walczyć o medal na dystansie 200 m stylem motylkowym. Ostatecznie z tych planów nic nie wyszło, a w koronnej konkurencji Polaka  triumfował Bence Biczo. Węgier dodatkowo uzyskał fantastyczny czas, 1:55.32.

Wynik Biczo to drugi rezultat w tym roku na świecie. Dokładnie takim samym legitymuje się Australijczyk, Grant Irvine. Najlepszy wciąż należy do Pawła Korzeniowskiego i wszystko wygląda na to, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie aż do Mistrzostw Świata w Barcelonie. Biczo miał dziś wymagającego rywala. Kenta Hirai z Japonii przegrał z nim tylko o 0.58 s, a jego czas jest dziewiątym w tym roku na świecie. Na trzecim miejscu uplasował się Grek, Stefanos Dimitriadis.

Jedynym finałem z udziałem reprezentantki Polski był dziś wyścig o medale na dystansie 200 m stylem zmiennym. Wystąpiła z nim Alicja Tchórz, która bardzo dobrze rozpoczęła zmagania i na półmetku znajdowała się nawet na pozycji medalowej. Szansę na medal straciła na odcinku w stylu klasycznym, w czasie którego spadła z trzeciego na siódme miejsce. Na finiszu Polce udało się jeszcze wyprzedzić Aisling Scott z Australii i ostatecznie została sklasyfikowana na szóstej pozycji, z czasem 2:16.07. Złoty medal zdobyła Viktoriiya Andreeva (2:12.32). Tuż za nią znalazły się dwie Amerykanki: Sarah Henry (2:12.69) i Melanie Margalis (2:12.96).

Sobota była tak naprawdę pierwszym dniem zmagań pływaków na tegorocznej Uniwersjadzie, który Amerykanie mogą uznać za całkiem udany. Na początku sesji finałowej zwycięstwo na 1500 m stylem dowolnym wśród kobiet zapewniła sobie Stephanie Peacock. Zawodniczka z USA wywalczyła złoto w pięknym stylu, uzyskując czwarty w tym roku czas na świecie (16.04.44)! Rezultat ten na Mistrzostwach USA dawałby jej wyjazd na czempionat globy w Barcelonie. Srebro w dzisiejszym finale również przypadło Amerykance, Ashley Steenvoorden (16:07.89), a na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka, Martina Caramignoli (16:19.71).

Złoto zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych wywalczyły też w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Świetnie na ostatnich dwóch zmianach zaprezentowały się zawodniczki, które już na przełomie lipca i sierpnia zobaczymy na Mistrzostwach Świata: Chelsea Chenault i Megan Romano, co spowodowało, że Amerykankom udało się wyprzedzić Rosjanki o dwadzieścia trzy setne sekundy!

Rosjanie niepowodzenie w sztafecie już wcześniej nadrobili zwycięstwami na 200 m stylem klasycznym mężczyzn (Viatcheslav Sinkevich; 2:09.78) i 100 m stylem grzbietowym pań. Imponujący triumf Anastasii Zuevej sprawił, że poprawiła ona rekord Uniwersjady, czasem 59.83 s, a także wskoczyła na ósmą pozycję na listach światowych. Rosjanka stoczyła emocjonującą walkę o złoto z Megan Romano. Amerykanka uległa jej tylko o dwie setne! Ułamek sekundy zaważył natomiast na braku złota dla Vladimira Morozova na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Rosjanin przegrał z Benjaminem Treffersem z Australii, a obu panów dzieliła jedna setna sekundy!

Morozov okazał się najlepszy w półfinałach 100 m stylem dowolnym, w których uzyskał czas 48.76 s. Na dwunastym miejscu znalazł się Kacper Majchrzak (49.70 s), który tym samym pożegnał się z rywalizacją w tej konkurencji.