MŚJ w ratownictwie wodnym: Złoto Nakielskiego, siedem medali Polaków

Szymon Gagatek 2018-11-26 13:49

Tuż po zakończeniu rywalizacji seniorów w mistrzostwach świata w ratownictwie wodnym zmagania o medale stoczyli juniorzy. W trakcie dwóch dni na pływalni w Adelajdzie młodzi Biało-czerwoni aż siedmiokrotnie stawali na podium. Najlepiej radził sobie Hubert Nakielski, który między innymi wywalczył złoto w konkurencji super ratownik na dystansie 200 metrów.

Nakielski w wyścigu finałowym nie dał rywalom większych szans. Uzyskał czas 2:13.50, pokonując o ponad dwie sekundy Jeremie'ego Laheta z Francji. Był to najważniejszy, ale nie jedyny sukces osiemnastolatka z Ostrołęki w Australii. Oprócz tytułu mistrza świata, wywalczył również srebro na 100 m ratowanie kombinowane. Dwie długości basenu podopieczny Dariusza Małkowskiego przepłynął w 1:03.41 i okazał się tylko minimalnie wolniejszy od triumfatora tej konkurencji, Lochlainna O'Connora z Nowej Zelandii (1:03.19). Dodatkowo nasz reprezentant cieszył sie z brązowego krążka na 50 m holowanie manekina (31.41), a wraz z Mateuszem Lissem, Mateuszem Dubasem i Michałem Calkiewiczem zajął jeszcze 2. miejsce w sztafecie 4x25 m holowanie manekina.

Wyróżniającą się postacią naszej kadry była również Dominika Kossakowska. Podopieczna Piotra Woźnickiego indywidualnie była 2. w finale 200 m z przeszkodami, finiszując tylko za reprezentantką gospodarzy Lani Pallister (2:08.41 - 2:08.94), natomiast dwa brązowe krążki dołożyła wspólnie z koleżankami: Anną Popiel, Martą Skudlik i Julią Wróbel - na 4x25 m holowanie manekina oraz 4x50 m z pasem ratowniczym.

Niewiele brakowało, a z Adelajdy nasi juniorzy wracaliby z jeszcze większym dorobkiem. Aż trzy polskie sztafety (4x50 m z pasem ratowniczym chłopców oraz obie 4x50 m z przeszkodami) kończyły finałową walkę tuż za podium, na 4. lokatach. Piąty w wyścigu medalowym na 200 m z przeszkodami był Nakielski, a 7. pozycję zajął Mateusz Dubas. Na 100 m ratowanie z pasem jako 7. sklasyfikowana została Marta Skudlik, 10. była Anna Popiel, a wśród juniorów na 14. pozycji uplasował się Michał Calkiewicz. Z kolei na 200 m super ratownik 16. była Wiktoria Gnielewska, a na 100 m ratowanie w płetwach 12. finiszowała Skudlik.