MŚ niepełnosprawnych: Woźniak w złocie

Marcin Ryszka 2017-12-06 11:30

Za nami czwarty dzień zmagań w mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych na pływalni w Meksyku. Wtorek okazał się bardzo udany dla biało-czerwonych, którzy aż trzykrotnie stawali na podium. Już po raz drugi, tym razem za sprawą Pauliny Woźniak, mogliśmy też wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.

Po znakomitym występie Pauliny Woźniak na dystansie 200m stylem zmiennym w grupie S9 przyszedł czas na jej koronną konkurencję, 100m stylem klasycznym (grupa SB8). Zawodniczka trenująca na co dzień w Policach nie pozostawiła swoim rywalkom żadnych szans i zwyciężyła z ogromną przewagą (1:24.97). Jako druga na mecie zameldowała się Chinka Xu Jialing (1:34.66), a trzecia była Greczynka Gkouli Efthymia (1:35.17).

W konkurencji 50m stylem dowolnym w grupie S13 wystąpił Kamil Rzetelski. Wrocławianin mimo problemów zdrowotnych spisał się znakomicie. Jedną długość pływalni pokonał w czasie 25.58 i wyścig ukończył na drugiej pozycji. Wygrał bezkonkurencyjny Białorusin Ihar Boki (23.53). Na najniższym stopniu podium stanął Hiszpan Salguero Oteiza (26.34).

- Jestem bardzo zadowolony z mojego występu. Ustanowiłem nowy rekord życiowy, który jest też rekordem Polski. W poniedziałek niestety dopadła mnie „klątwa azteków”. (śmiech) Cały dzień przeleżałem w łóżku i zmagałem się z zatruciem pokarmowym. W zasadzie przez dwa dni zjadłem jedną suchą bułkę i dwa tosty. Nie spodziewałem się, że jestem w stanie popłynąć tak szybko. Kiedy dopłynąłem do ściany, wydawało mi się że byłem czwarty lub piąty. Dopiero od trenera dowiedziałem się, że jestem drugi. Po prostu zrobiłem swoje – powiedział Rzetelski.

Na tym samym dystansie wśród Pań wystartowała Joanna Mendak. Podopieczna trenera Edwarda Deca to żywa legenda pływania osób niepełnosprawnych w naszym kraju. Swój pierwszy medal mistrzostw świata zdobyła  w 2002 roku. Piętnaście lat po swoim pierwszym sukcesie wywalczyła kolejny krążek. Z czasem 28.60 zameldowała się na mecie jako druga, za Włoszką Carlottą Gilli (27.03). Trzecia była Hiszpanka Marian Polo Lopez (29.08).

Kamil Rzetelski w swoim drugim finale tego dnia, na dystansie 100m stylem klasycznym w grupie SB13, uplasował się na czwartej pozycji z czasem 1:15.52. Ponownie zwyciężył Boki 1:06.17, przed Hiszpanem Salguero Oteizą (1:12.66) i Grekiem Gerasimosem Lignosem (1:12.74).

Po czterech dniach Polacy na swoim koncie mają 6 medali: 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. Mamy nadzieję, że w następnych dniach dorobek biało-czerwonych jeszcze się powiększy.