Juniorzy podbili Portugalię!

Szymon Gagatek 2015-04-02 01:16

Piętnaście medali, dominacja juniorów, szóste miejsce juniorek i zwycięstwo w łącznej klasyfikacji punktowej - to dorobek polskiej reprezentacji, która w weekend rywalizowała w wielomeczu w portugalskim Oeiras. Trzykrotnie na podium w konkurencjach indywidualnych stawali Antoni Kałużyński i Kacper Stokowski, obaj byli też członkami sztafety 4x200 m stylem dowolnym, która poprawiła rekord zawodów.

W trakcie dwudniowych zmagań świetnie spisywał się Kałużyński, który zwyciężył w dwóch wyścigach: na 200 i 400 m stylem dowolnym. W pierwszym z nich uzyskał wynik 1:53.33, w drugim cały dystans pokonał w 3:59.89 i został czwartym zawodnikiem w historii naszego kraju, który już w wieku szesnastu lat pływał w tej konkurencji w czasie poniżej czterech minut! Dodatkowo ten rezultat okazał się być najbardziej wartościowym, który odnotowano podczas całych zawodów (772 pkt FINA)! Jakby tego było mało, Kałużyński uplasował się też na drugim miejscu na 1500 m stylem dowolnym (16:04.52), przegrywając po zaciętej walce z Denisem Loktevem z Izraela o zaledwie dwadzieścia sześć setnych sekundy.

Trzy medale znalazły się także w dorobku Kacpra Stokowskiego. Zawodnik klubu G-8 Bielany Warszawa był bezkonkurencyjny na 100 m stylem grzbietowym (58.18 s), a na dwukrotnie dłuższym dystansie lepszy od niego okazał się jedynie Tomas Ludvik z Czech, który wynikiem 2:04.01 poprawił rekord zawodów. Nasz reprezetant stracił do niego dokładnie dwie sekundy i trzydzieści siedem setnych. Do tego dorzucił brąz na 200 m stylem motylkowym (2:06.63).

Złoto za występ w konkurencji indywidualnej przywiózł do kraju również Jan Kałusowski, zwyciężając na 100 m stylem klasycznym (1:05.47). Do rekordu Polski piętnastolatków, należącego do Mikołaja Machnika, zabrakło mu jedynie czterdziestu dwóch setnych sekundy! Na dwuktornie dłuższym dystansie drugie miejsce zajął inny zawodnik urodzony w 2000 roku, Piotr Siemiński (2:21.19). Na podium stanął również Szymon Pytlarczyk, który był trzeci na 100 m stylem dowolnym (53.03 s).

Polscy juniorzy świetnie radzili sobie w rywalizacji sztafetowej. Na dystansie 4x200 m stylem dowolnym Michał Cukanow, Kacper Stokowski, Kamil Bryła i Antoni Kałużyński uzyskali czas 7:42.04 i o niemal dwie sekundy poprawili dotychczasowy rekord zawodów, który od dwóch lat należał również do naszych reprezentantów. Po trzech zmianach Polacy znajdowali się tuż za Izrealem. Wtedy do wody wskoczył Kałużyński, który swój odcinek pokonał w 1:53.17, wyprzedzając ostatecznie Denisa Lokteva o pięćdziesiąt sześć setnych sekundy. Kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu wywalczyli Stokowski, Kałusowski, Marcel Wągrowski i Pytlarczyk, którzy zdominowali rywalizację na dystansie 4x100 m stylem zmiennym (3:53.48). Wygrać nie udało się jedynie sztafecie 4x100 m stylem dowolnym (Kałużyński, Pytlarczyk, Kacper Stępniak, Stokowski), która uplasowała się na drugiej pozycji z czasem 3:31.10, kończąc wyścig za Izraelczykami.

Trzy medale, wszystkie w srebrnym kolorze, wywalczyły dziewczęta. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym druga była Aleksandra Juc, która uzyskała czas 1:06.47. Wyprzedziła ją jedynie Ana Margarida Guedes z Portugalii. Z kolei Barbara Mazurkiewicz przegrała jedynie z Franziską Ruttenstock z Austrii na dystansie 100 m stylem motylkowym. Zawodniczka IKS Konstancin zanotowała rezultat 1:03.97, tracąc do zwyciężczyni równo pół sekundy. Obie nasze reprezentantki były również współautorkami najlepszego występu dziewczęcej sztafety z naszego kraju w Oeiras. Na dystansie 4x100 m stylem zmiennym Juc, Klaudia Biegała, Mazurkiewicz i Zofia Woźniak okazały się wolniejsze tylko od Turczynek.

W klasyfikacji punktowej dziewcząt Polki były szóste (148 pkt), natomiast wśród chłopców nasi zawodnicy okazali się bezkonkurencyjni, zdobywając łącznie 223 punkty i wyprzedzając Izraelczyków aż o dwadzieścia pięć oczek. W klasyfikacji łącznej również zwyciężyli Biało-czerwoni, którzy znaleźli się przed Turkami i Brazylijczykami.