MISTRZOSTWA POLSKI 14-LATKÓW W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM - ZAKOŃCZONE!

Joanna Kwatera 2013-07-08 00:06

W Gorzowie Wielkopolskim zakończyły się dziś Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów - 14letnich. Na 50-metrowej pływalni „Słowianka” w zawodach uczestniczyło prawie 480 zawodników, którzy przez trzy ostatnie dni rywalizowali z sobą o komplet medali w 38 konkurencjach pływackich. Poziom zawodów stał momentami na bardzo wysokim poziomie, a występy młodych pływaków okraszone zostały trzema rekordami Polski 14latków. Autorem pierwszego z nich już pierwszego dnia była Paulina Ożóg (Bobry Dębica), która przepłynęła dystans 50 metrów stylem klasycznym w 33.14 i o 0.46 poprawiła należący do niej poprzedni rekord, który wypływała trzy tygodnie temu na Głównych Mistrzostwach Polski w Olsztynie.( Z tym wynikiem zajęła by na GMP piąte miejsce w finale A). Występ ten to najbardziej wartościowy rezultat całych mistrzostw (727 pkt FINA). Drugi rekord Polski 14latków padł na dystansie 50m stylem grzbietowym, a ustanowił go Kacper Stokowski z G8 Bielany Warszawa, przepływając jedną długość basenu w 28.02. Na gorzowskiej pływalni padł jeszcze jeden nietypowy rekord, a ustanowił go Bartosz Chotkowski (MKS Piaseczno) na dystansie 50m stylem klasycznym. Zawodnik ten zajął piąte miejsce w finale B, ale jego wynik 33.59 okazał się lepszy od rekordu Polski Niesłyszących 14lat.

Wśród chłopców walka o złote medale we wszystkich konkurencjach indywidualnych rozegrała się pomiędzy czterema pływakami: Kacprem Stokowskim, Michałem Cukanowem (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki), Wojciechem Parzynowskim (190 Łódź) i Rafałem Kusto (Orka Lubań), którzy zdominowali całą rywalizację. Stokowski oprócz tytułu najlepszego grzbiecisty może również przybrać miano „króla sprintu”, ponieważ poza wspomnianym już rekordowym dystansem 50m stylem grzbietowym, wygrał też dystanse 50m stylem dowolnym oraz motylkowym, a także 100 i 200m stylem grzbietowym. Zawodnik ten był wyraźnie najlepszy we wszystkich konkurencjach, w których startował, a największą przewagę uzyskał w wyścigu na 200m stylem grzbietowym pokonując drugiego na mecie Rafała Ciborowskiego (Medyk Giżycko) o ponad 3,5 sekundy. Kolejnym pływakiem, który zdobył pięć złotych medali jest Michał Cukanow. Wygrał on dystanse 100, 200 i 400m stylem dowolnym oraz 100 i 200m stylem motylkowym. Najlepszym żabkarzem wśród 14-latków został zdecydowanie Rafał Kusto, któremu bardzo niewiele zabrakło do pobicia rekordu zarówno na dystansie 100 jak i 200m, a szczególnie na tym drugim pokazał on wielką klasę pokonując drugiego Macieja Krulikowskiego z Unii Oświęcim o prawie 8 sekund! Wynik punktowy jaki uzyskał za ten czas, a dokładnie 670pkt, okazał się najbardziej wartościowym wynikiem mistrzostw wśród chłopców. Mistrzem długich dystansów został Wojciech Parzynowski, wygrywając 1500m stylem dowolnym oraz 200 i 400m stylem zmiennym, a także zajmując drugie miejsce na 400 i trzecie miejsce na 200m st. dowolnym. Na uwagę zasługuje również występ Antoniego Kałużyńskiego z Gim. 92 Ursynów Warszawa, który zdobywał medale we wszystkich konkurencjach w stylu dowolnym (2 miejsca na dystansach 100 i 200m oraz 3 miejsca na 50, 400 i 1500m).

Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Julia Gus ( Piętnastka Bydgoszcz), która zdobyła pięć złotych medali na dystansach 100 i 200m stylem motylkowym, 50 i 100m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym. Ta bardzo wszechstronna pływaczka dystans 100m stylem grzbietowym wygrała z bardzo dobrym rezultatem 1:04.89, a wynik ten to drugi najbardziej wartościowy rezultat zawodów (718pkt). Trzy złote medale zdobyła zawodniczka 190 Łódź – Paulina Piechota, która wygrała dystanse 400 i 800m stylem dowolnym ora 400m stylem zmiennym oraz przypłynęła dwukrotnie na trzeciej pozycji w wyścigach finałowych na 100m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym. Tym samym potwierdziła swoją dominację wśród pływaczek długodystansowych. Bardzo dobrze startowała też Sara Leończuk z MOS Ełk. Tytuły mistrzowskie wywalczyła ona na dystansach 100 i 200m stylem dowolnym, na dystansie 400 i 800m zajmowała drugie miejsca, a na dystansie 50m trzecie. Szczególnie warty uwagi jest czas uzyskany na dystansie 100m, na którym jako jedyna zawodniczka zeszła poniżej jednej minuty – 59.71. W stylu klasycznym o zwycięstwa rywalizowały z sobą głownie trzy zawodniczki: Paulina Ożóg, Olimpia Prochownik (Unia Oświęcim) i Wiktoria Samuła (Lublinianka). Dystans 50 i 100m wygrała wspomniana już wyżej nowa rekordzistka Polski 14latków – Paulina Ożóg (zajęła też trzecie miejsce na dyst. 200m), natomiast na 200m najlepsza okazała się Olimpia Prochownik, która na dwóch krótszych dystansach uplasowała się tuż za Ożóg. Dwa trzecie miejsca na 50 i 100m zajęła Samuła. Godny wielkiego uznania jest też wynik uzyskany na dystansie 200m stylem grzbietowym przez zwyciężczynię - Gabrielę Bernat (Skarpa Lublin), która już na GMP udowodniła, że nie ma sobie równych w tej konkurencji w swojej kategorii wiekowej, a również starsze koleżanki powinny się jej bać. Czas 2.18.58 to trzeci najbardziej wartościowy rezultat mistrzostw (717pkt).

Do grona złotych medalistów mistrzostw dołączyły też: Natalia Fryckowska z Piętnastki Bydgoszcz na 50 stylem dowolnym oraz Wiktoria Czarnecka ze Skarpy Lublin na 50m stylem motylkowym.

W rywalizacji sztafet wśród kobiet złote medale zdobywały zespoły: 190 Łódź na dystansie 4x200m st. dowolnym (w składzie: Wiktoria Nieszporek, Katarzyna Niedźwiedzka, Natalia Zrobek, Paulina Piechota), Piętnastka Bydgoszcz na dystansie 4x100m st. dowolnym (w składzie: Natalia Fryckowska, Oliwia Mytlewska, Roksana Słupek, Julia Gus) oraz Unia Oświęcim na dystansie 4x100m st. zmiennym (w składzie: Katarzyna Śliwowska, Olimpia Prochownik, Helena Pałys, Dominika Adamiec). Wśród chłopców konkurencje sztafetowe wygrywali: dystans 4x200m st. dowolnym – zawodnicy Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki w składzie: Kamil Kaźmierczak, Piotr Ziąbka, Marcel Wągrowski, Michał Cukanow, dystans 4x100m st. dowolnym – zespół Polonii Warszawa w składzie: Dawid Hodur, Damian Wlazłowski, Dominik Kabziński, Paweł Pawełek oraz dystans 4x100m st. zmiennym – drużyna Śląska Wrocław w składzie: Jakub Chmielewski, Oskar Gawron, Jakub Ławnik, Konrad Worożewicz.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli zawodnicy Piętnastki Bydgoszcz w łączną sumą 11 medali (7 złotych, 3 srebrne, 1 brązowy), wyprzedzając zespoły 190 Łódź (13 medali:  7 – 2 -4) oraz Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki (9 medali: 6-1-2).

Mistrzostwa w Gorzowie Wielkopolskim przechodzą już do historii. Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy powodzenia w następnych ważnych startach!