Dowgiert wygrywa w Berlinie!

Szymon Gagatek 2015-03-03 17:01

W dniach od 27 lutego do 1 marca na pływalni w Berlinie odbył się tradycyjny Międzynarodowy Miting Pływacki z udziałem wielu znakomitych zawodników ze Starego Kontynentu. Jedne z najliczniej obsadzonych zawodów w Europie (na starcie pojawiło się ponad tysiąc pływaków) okazał się również doskonałą okazją do pierwszego w sezonie startu na długim basenie dla wielu Polaków.

Największym polskim sukcesem było zwycięstwo Anny Dowgiert na dystansie 50 m stylem motylkowym. Reprezentantka Śląska Wrocław uzyskała w finale czas 26.80 s i powtórzyła swój sukces sprzed dwóch lat, kiedy to wygrała w Berlinie notując wynik 26.45 s, który wciąż jest rekordem zawodów. Tym razem Dowgiert okazała się lepsza od Rebecci Guy z Wielkiej Brytanii (27.49 s) i Sary Joo z Węgier (27.64 s). Rezultat naszej pływaczki ostatecznie był szóstym najbardziej wartościowym, który został uzyskany podczas trzydniowego mitingu. Dowgiert nieźle spisała się również w stylu dowolnym. Na dystansie 50 metrów była piąta (26.16 s), natomiast na 100 metrów uplasowała się lokatę wyżej (57.32 s).

Na podium seniorskiej rywalizacji stanął również Jan Hołub, który finiszował na trzecim miejscu w sprincie stylem dowolnym (23.12 s). Nasz mistrz Europy juniorów z ubiegłego roku dołożył również do tego osiągnięcia dwie czwarte pozycje: na 100 i 200 m stylem dowolnym. Na krótszym dystansie uzyskał czas 51.03 s, natomiast cztery długości basenu pokonał w 1:52.54 (szybciej w swoim życiu w tej konkurencji pływał tylko raz). W pierwszej piątce rywalizacji znaleźli się jeszcze dwaj zawodnicy Śląska Wrocław: Maciej Zoniuk i Maciej Kuświk. Obaj finiszowali kolejno na czwartej i piątej lokacie na dystansie 400 m stylem dowolnym (4:01.81 i 4:02.64). Kuświk dołożył do tego piątą pozycję na 200 m stylem motylkowym (2:04.51).

Sukcesy nasi zawodnicy odnosili również w konkurencjach juniorskich. W rywalizacji 17- i 18-latków na dystansie 100 m stylem klasycznym Jacek Arentewicz spisał się tak dobrze (zajął trzecie miejsce, z czasem 1:04.84), że załapał się do seniorskiego finału tej konkurencji, kończąc go na ósmej lokacie (1:05.01). Zawodnik UKS Shark Rudna był też w swojej kategorii wiekowej trzeci na 50 m żabką (29.74 s) i drugi na najdłuższym dystansie tym stylem (2:18.67). Ze zwycięstw wśród 15- i 16-latków mógł się natomiast cieszyć Rafał Kusto z Orki Lubań, który nie miał sobie równych na 100 i 200 m stylem klasycznym (1:05.82 i 2:22.89), zmagania w żabkarskim sprincie kończąc na czwartym miejscu (30.64 w finale, 30.32 w kwalifikacjach).

Na mitingu nie zabrakło wielkich gwiazd światowego pływania. Popis swoich umiejętności dał Adam Peaty. Brytyjczyk już na przełomie lutego i marca zaprezentował znakomitą formę, zwyciężając na 50 i 100 m stylem klasycznym, w obu przypadkach bijąc rekord zawodów (27.32 s i 59.04 s), dodatkowo na dłuższym dystansie ustanawiając najlepszy w tym roku wynik na świecie! Rekordy mitingu notowali również Laszlo Cseh na 50 m stylem motylkowym (24.03 s) i Jessica Fullalove na 50 m stylem grzbietowym (28.71 s).