Trzeci dzień finałów – rekordy Polski Polewki i Cieślaka

Marcin Ryszka 2015-05-30 23:01

Trzeci dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców, które odbywają się we Floating Arenie w Szczecinie, przeszedł już do historii. Dwóch zawodników dołączyło do kadry na Kazań, zostały również ustanowione dwa rekordy Polski seniorów. Zapraszamy do przeczytania relacji z dzisiejszych finałów.

Zanim zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania, doszło do bardzo miłej uroczystości. Osoby, które wygrały nasz plebiscyt na „Bohaterów 2014 Roku”, otrzymały pamiątkowe statuetki z rąk Prezesa Polskiego Związku Pływackiego, Andrzeja Kowalskiego,  Warto podkreślić, że to już druga edycja naszego konkursu. W tym roku zostało oddanych ponad 25 tysięcy głosów i cieszymy się, że ten plebiscyt cieszy się tak dużą popularnością wśród kibiców pływania w Polsce.

Popołudniowe finały rozpoczęły się od wyścigów na 100m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn. Wśród pań pewnie zwyciężyła Anna Dowgiert z czasem 59.89. Srebrny medal zdobyła Paulina Nogaj (1:00.99), a z brązu cieszyła się Joanna Szczepanik (1:01.84).

Wśród panów, zgodnie z przypuszczeniami, doszło do zaciętej walki między Czerniakiem a Korzeniowskim. Wygrał podopieczny trenera Kizierowskiego (51.40). Znakomity wynik uzyskał Korzeniowski, poprawiając swój rekord życiowy (51.71). Oba te czasy są lepsze od minimum na MŚ w Kazaniu, ale zarówno Konrad, jak i Paweł, już wcześniej uzyskali przepustkę do Kazania. Na najniższym stopniu podium stanął Oskar Krupecki (52.94).

Po pojedynku Czerniaka i Korzeniowskiego kibice zgromadzeni na pływalni w Szczecinie obserwowali zaciętą walkę między Aleksandrą Urbańczyk a Alicją Tchórz na dystansie 50m stylem grzbietowym. Zwyciężyła ta pierwsza, poprawiając swój poranny wynik z eliminacji (28.38) i wyprzedziła na mecie zawodniczkę Juveni Wrocław zaledwie o 10 setnych sekundy. Obie uzyskały wyniki lepsze od limitu na mistrzostwa globu, które odbędą się za naszą wschodnią granicą. Brązowy medal zdobyła Klaudia Naziębło (29.07).

Znakomity rezultat, który jest nowym rekordem Polski seniorów, uzyskał podopieczny trenera Roberta Wilka, Tomasz Polewka (24.80). Srebrny medal dość nieoczekiwanie wywalczył Krzysztof Jankiewicz (25.57), któremu zabrakło zaledwie pięciu setnych sekundy do minimum na mistrzostwa świata, a dopiero trzeci był Radosław Kawęcki (25.61). Warto podkreślić, że rekord Polewki to szósty w tym roku rezultat na świecie.

W konkurencji 200m stylem klasycznym wśród pań pewnie zwyciężyła Weronika Paluszek (2:29.51). Za nią dopłynęła Paulina Zachoszcz (2:31.09), a na najniższym stopniu podium stanęła Agnieszka Ostrowska (2:31.45). Natomiast najszybszy wśród panów okazał się Mikołaj Machnik (2:12.56). Drugi był Marcin Stolarski (2:14.54), a brązowy medal zdobył Maciej Certa (2:15.31).

Swój trzeci złoty medal na tych mistrzostwach wywalczyła Justyna Burska na dystansie 400m stylem dowolnym (4:12.59). Wyprzedziła ona dość znacznie drugą na mecie Monikę Czerniak (4:15.35), a do minimum na mistrzostwa świata zabrakło jej jedynie dwunastu setnych sekundy. Jako trzecia na mecie zameldowała się nasza uzdolniona polska juniorka, Paulina Piechota (4:16.57).

Wszyscy zawodnicy, którzy stanęli na podium w tej samej konkurencji wśród mężczyzn wypełnili minimum na mistrzostwa świata. Złoty medal zdobył Filip Zaborowski (3:50.43). Drugi był Wojciech Wojdak (3:50.64), a brązowy krążek trafił do Michała Szuby (3:50.87).

Złoty medal na 200m stylem zmiennym zdobyła Alicja Tchórz z czasem 2:15.38. Srebrny medal powędrował do wracającej do pływania po długiej przerwie Katarzyny Baranowskiej (2:18.08). Na najniższym stopniu podium stanęła Jowita Sieńczyk (2:19.87).

Na zakończenie dnia wielką klasę pokazał Marcin Cieślak. 200m stylem zmiennym pokonał w czasie 1:59.30, wypełnił minimum na Mistrzostwa Świata w Kazaniu i poprawił należący do niego rekord kraju. Niecałe 3 sekundy za nim na mecie zameldował się Marcin Suzin (2:02.23), a już drugi brązowy medal tego dnia zdobył Radosław Kawęcki (2:03.01).

Przed nami ostatni dzień Mistrzostw. Liczymy na wielkie emocje i mamy nadzieję, że kolejni zawodnicy dołączą do kadry na MŚ w Kazaniu.