NCAA: Rekord Twarowskiego, szybki Bujoczek

Szymon Gagatek 2017-02-26 23:19

Sezon pływackich rozgrywek w NCAA nieubłaganie zbliża się do końca. Za nami kolejne mistrzostwa konferencji z udziałem reprezentantów Polski. W ligowej rywalizacji wyróżnili się w tym tygodniu Jerzy Twarowski i Filip Bujoczek. Pierwszy poprawił rekord swojej uczelni na 100 jardów stylem motylkowym, drugi notował bardzo dobre wyniki wśród sprinterów.

Obaj wystartowali na czempionacie konferencji Big Ten w Columbus. Ich uczelnie nie odegrały może wielkiej roli w walce o tytuł, ale biało-czerwoni starali się jak mogli, by zaznaczyć swoją obecność. Twarowskiemu najlepiej wyszło to na dystansie 100 jardów stylem motylkowym. Już w eliminacjach uzyskał czas 46.43 i poprawił własny rekord Uniwersytetu Iowa. Awansował do finału A, w którym niestety nie był tak szybki, zajmując 7. miejsce (46.78). O tym jak dobry był rezultat krakowianina z sesji porannej niech świadczy fakt, że zabrakło mu zaledwie kilkunastu setnych sekundy do tego, by mieć szansę na otrzymanie indywidualnego zaproszenia na marcowe mistrzostwa NCAA. Twarowski finiszował też na 14. pozycji na 200 jardów stylem motylkowym, a na 50 jardów stylem dowolnym poprawił życiówkę (20.29) odpadając w eliminacjach. Natomiast sztafety 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym z jego udziałem zajmowały odpowiednio 7. i 8. lokatę.

W ostatnich zawodach akademickich w swojej karierze formą błysnął także Bujoczek. Zawodnik Uniwersytetu Purdue poprawił rekordy życiowe na 50 i 100 jardów stylem dowolnym. Wśród sprinterów po raz pierwszy zdołał złamać barierę dwudziestu sekund (19.96) i został drugim Polakiem, obok Pawła Sendyka, który w tym sezonie dokonał tej sztuki. Dało mu to 18. miejsce w klasyfikacji końcowej tej konkurencji. Z kolei cztery długości basenu pokonał w 43.43 i był 19. Zajął jeszcze 22. pozycję na 200 jardów stylem dowolnym (1:36.88), 7. w sztafetach 4x100 jardów stylem dowolnym i zmiennym oraz 8. na dystansach 4x50 i 4x200 jardów stylem dowolnym.

Big Ten Championships
*Filip Bujoczek (Purdue University)
*Jerzy Twarowski (University of Iowa)

W mistrzowskim stylu przygodę ze startami w lidze NCAA zakończył Aleksander Danielewski. Zawodnik Uniwersytetu Oakland pomógł swoim kolegom w wywalczeniu kolejnego trofeum dla najlepszej drużyny Horizon League, dorzucając do ich dorobku 52 punkty. Wszystko za sprawą indywidualnego zwycięstwa na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym (1:45.56) oraz zajęcia trzecich miejsc na 100 jardów stylem grzbietowym (48.29) i 200 jardów stylem zmiennym (1:48.80). W ostatniej z tych konkurencji pływak z Piaseczna ustanowił nowy rekord życiowy.

Horizon League Championships
*Aleksander Danielewski (Oakland University)

Z czwartego z rzędu tytułu mistrzowskiego cieszyła się w weekend także Ludwika Szynal. Reprezentantka Uniwersytetu Akron obroniła w Oxfordzie wywalczone przed rokiem miejsce na najwyższym stopniu podium na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym, uzyskując w finale A czas 1:53.38. Najszybsza była też wraz z koleżankami ze sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym, przyczyniając się do ustanowienia nowego rekordu Mid-American Conference w tej konkurencji. Dodatkowo lublinianka finiszowała na 3. pozycji na 100 jardów stylem grzbietowym (53.45), a rywalizację na 200 jardów stylem zmienny zakończyła na 12. lokacie, z najlepszym wynikiem w karierze (2:03.70). Za swoje występy została wyróżniona tytułem "Najlepszej Seniorki" całych zawodów.

Mid-American Conference Championships
*Ludwika Szynal (University of Akron)

Czwarte w konferencji USA były zawodniczki Uniwersytetu Północnego Teksasu. Wśród nich w Atlancie pojawiły się oczywiście dwie przedstawicielki naszego kraju: Jowita Sieńczyk i Barbara Wasilewska. Do jednego finału A w konkurencjach indywidualnych dostała się Sieńczyk. Zawodniczka z Białej Podlaskiej finiszowała na 5. pozycji w rywalizacji na 200 jardów stylem zmiennym (2:02.30). Do tego wygrała finał B na dwukrotnie dłuższym dystansie (4:23.70) i była 11. na 200 jardów stylem grzbietowym (2:03.24). Prezentowała się także w wyścigach sztafetowych, w których najwyżej sklasyfikowana została na 4x100 jardów stylem dowolnym (3. lokata). Z kolei Wasilewska najlepiej poradziła sobie na 1650 jardów stylem dowolnym, zajmując 13. miejsce (17:19.30).

Conference USA Championships
*Jowita Sieńczyk (University of North Texas)
*Barbara Wasilewska (University of North Texas)

Pierwsze w życiu mistrzostwa konferencji Big XII ma za sobą Jakub Świerczyński. W konfrontacji z Uniwersytetem Teksańskim jego uczelnia była bez szans, ale sam Polak zajmował wysokie lokaty. Najlepszym miejscem w konkurencji indywidualnej mógł się pochwalić po finale 100 jardów stylem klasycznym, w którym finiszował jako czwarty. Pokonanie całego dystansu zajęło mu dokładnie 54.75 - tak szybki nie był jeszcze nigdy w historii swoich startów za oceanem. Oprócz tego, reprezentant Texas Christian University został również sklasyfikowany na 7. pozycji na 200 jardów stylem klasycznym (2:00.94) i zmiennym (1:50.02).

Big 12 Championships
*Jakub Świerczyński (Texas Christian University)

Tylko raz podczas mistrzostw Western Athletic Conference zaprezentowała się Sylwia Ciesielska. Zawodniczka Grand Canyon University stanęła na starcie eliminacji 100 jardów stylem motylkowym, zanotowała rezultat 59.91, znalazła się na 27. lokacie i odpadła z dalszej rywalizacji. Jej uczelnia uplasowała się w końcowym zestawieniu zawodów na 4. pozycji.

Western Athletic Conference Championships
*Sylwia Ciesielska (Grand Canyon University)

=================================================

Na zawodach "ostatniej szansy" w Gainsville nie zabrakło Jana Świtkowskiego. Zawodnik Uniwersytetu Florydy ma już co prawda zapewnione miejsce w stawce uczestników mistrzostw NCAA, ale przed zawodami w Indianapolis powalczył jeszcze o jak najlepszy rezultat na 200 jardów stylem dowolnym. Zmagania zakończył jedynie za Caelebem Dresselem, uzyskując swój najlepszy czas w tym sezonie (1:34.41).