Japonia: Kolejne złoto Seto

Szymon Gagatek 2019-04-06 12:51

Dayia Seto wywalczył w sobotę drugie złoto mistrzostw Japonii. Rozkręcał się ze startu na start i w finale 200 m stylem zmiennym uzyskał jeden z najlepszych wyników w 2019 roku na świecie. Pokazał dobrą formę i udowodnił, że może udźwignąć na swoich barkach ciężar oczekiwań kibiców w swoim kraju. W trakcie czempionatu globu w Gwangju to właśnie on będzie zapewne liderem kadry narodowej.

Po zwycięstwie na 200 m stylem motylkowym Seto nie zwolnił tempa. W rywalizacji zmiennistów pokonał cztery długości basenu w 1:56.69 i znalazł się na 2. miejscu w światowym rankingu aktualnego sezonu. Szybszy od niego w ostatnich tygodniach był tylko Wang Shun z Chin, który na mistrzostwach swojego kraju uzyskał wynik 1:56.66. Na mecie sobotniego wyścigu japoński zawodnik wyprzedził o prawie dwie sekundy swojego najgroźniejszego rywala, Yurana Mizohatę (1:58.66), a na najniższym stopniu podium stanął Tomoya Takeuchi (1:59.26).

W pozostałych wyścigach medalowych można było zaobserwować gorsze wyniki niż w półfinałach. Na 100 m stylem dowolnym mężczyzn Katsumi Nakamura popłynął o 11 setnych sekundy wolniej niż w piątek, ale rezultat 48.55 wystarczył mu do wyprzedzenia reszty stawki. Barierę 49 sekund złamali jeszcze Shinri Shioura (48.58) i mistrz kraju na dwukrotnie dłuższym dystansie Katsuhiro Matsumoto (48.71). W tej samej konkurencji wśród kobiet zawiodła Rika Oomoto, która nie zbliżyła się do swojego wczorajszego rezultatu i zajęła 2. pozycję (54.51), minimalnie przegrywając z Tomomi Aoki (54.45). Z kolei na 200 m stylem motylkowym Suzuka Hasegawa obroniła się przed atakami znakomitej zmiennistki Yui Ohashi (2:07.44 - 2:07.57).

Półfinały 200 m stylem klasycznym na 1. pozycjach zakończyli faworyci: rekordzista świata Ippei Watanabe (2:09.36) oraz mistrzyni globu z 2015 roku Kanako Watanabe (2:25.32). Niespodzianki nie było też na 200 m stylem grzbietowym mężczyzn, gdzie z najlepszym wynikiem do czołowej ósemki wszedł Ryosuke Irie (1:58.27).