Mistrzostwa Warszawy Open Water

Daniel Biś 2014-06-15 19:41

W sobotę odbyły się pierwsze Mistrzostwa Warszawy Open Water. Zawody podzielone były na wyścigi główne: 750, 1500 oraz 2950 metrów, dla najmłodszych oraz dystanse dla triathlonistów. W zawodach wzięły udział zarówno dzieci, jak i juniorzy, seniorzy oraz mastersi. Dla tych ostatnich, były to zawody zaliczane do cyklu Pucharu Polski.
Na starcie stanęło 95 pływaków i pływaczek oraz 51 osób trenujących triathlon. Zawody rozegrane zostały na Jeziorze Czerniakowskim.

Najkrótszy z wyścigów głównych, 750 metrów, zwyciężył wśród mężczyzn Alan Celiński (00:11:12,60). Najszybsza z pań okazała się Karolina Bojarska (00:14:16,89).

Dwukrotnie dłuższy dystans zwyciężyła Justyna Burska (00:18:54,83), utytułowana na pływalni zawodniczka UKS 5 Konstantynów. Jako, że najmocniejsi panowie skoncentrowali się na wyścigu, na 2950 metrów, Burska pokonała wszystkich mężczyzn w swojej konkurencji. Za nią uplasowały się Manuela Nawrocka (00:24,18,97), z AZS SGGW oraz Olga Krysiak (00:24:33,98) z Warsaw Masters Team. Najmocniejszym spośród mężczyzn okazał się junior młodszy, Dominik Karpiński. Zawodnik HBS Świerklaniec pokonał ten dystans w 00:24:46,01.

Na starcie do wyścigu, na 2950 metrów stanęło paradoksalnie największe grono zawodników, 49 osób! Poziom wyścigu stał na wysokim poziomie, a najszybszy na mecie okazał się zeszłoroczny Mistrz Polski Juniorów Open Water, Jan Urbaniak(00:33,47,31) z Warty Poznań. Urbaniak, drugi na mecie Bartosz Grzybek, oraz trzeci Marcin Łowicki z UKS NAWA Skierniewice mimo że, są juniorami starszymi, to nie dali szans starszym zawodnikom. Wśród pań zwyciężyła reprezentująca Warsaw Masters Team, Joanna Skutkiewicz (00:48:54,02)

W wyścigach triathlonistów na 750 metrów najlepsi okazali się Łukasz Kubiszewski Jakubiak (00:11,52,44) oraz Barbara Zimnowoda (00:14:18,85). Dwa razy dłuższy wyścig padł łupem Tomasza Kowalskiego (00:20:18,72), zawodnika Trienergy. Pierwszą kobietą na mecie została Aleksandra Sosnowska Triathlon Series Team.

Organizatorami imprezy byli Warsaw Masters Team oraz Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zawody na Jeziorze Czerniakowskim to pierwsza tego typu inicjatywa w Warszawie. Organizatorzy stanęli jednak na wysokości zadania, „Zawody zostały świetnie przeprowadzone, widać było, że organizatorzy wiedzą co robią. Mimo że, pogoda nie dopisała, z wszystkim sobie poradzili.”, powiedział po zawodach tryumfator najdłuższego dystansu, Jan Urbaniak.

Pływanie na wodach otwartych coraz sprawniej rozwija się w naszym kraju. Nasza reprezentacja wzięła niedawno udział w Pucharze Europy, regularne sukcesy odnosi Natalia Charlos czy Sebastian Karaś, a coraz poważniej otwarte akweny traktuje Mateusz Sawrymowicz.