Grand Prix: Dowgiert i Czerniak podbili Warszawę

Joanna Kwatera 2018-05-13 18:34

Anna Dowgiert i Konrad Czerniak zostali najlepszymi zawodnikami kończących sezon 2017/2018 zawodów z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski, odbywających się na pływalni WUM w Warszawie. To ostatni sprawdzian formy przed zbliżającymi się niebawem mistrzostwami kraju, które zapowiadają niezwykle ciekawą rywalizację i być może zmianę pokoleniową w kilku konkurencjach.

Dowgiert efektownym zwycięstwem popisała się dziś jeszcze w królewskiej konkurencji w stylu dowolnym. Dwie długości pływalni pokonała w czasie 56.86, wyprzedzając niemal o sekundę Joannę Cieślak i Zofię Woźniak. Zawodniczka poznańskiej Warty za trzy najlepsze starty podczas warszawskich zmagań zgromadziła w sumie 2332 pkt i zgarnęła do swojej kolekcji pływackich trofeów drugą w karierze wygraną w zawodach z cyklu Grand Prix Polski.

Czterdzieści siedem „oczek” mniej od niej(2285 pkt) uzyskała podczas zawodów w stolicy Paula Żukowska, plasując się na drugiej lokacie w rankingu najlepszych zawodniczek tej imprezy. Pływająca dla AZS AWF Katowice Żukowska wygrała w niedziele zmagania zmiennistek na dystansie 200m z czasem 2:18.70, notując piąty najszybszy wynik w karierze, a w dzisiejszym wyścigu nie znalazła godnej siebie rywalki. Ponad pięć sekund za nią na metę wpadła zaledwie czternastoletnia Wiktoria Guść, a miejscem trzecim podzieliły się Oliwia Wiśniewska i Gabriela Herbreder.

Najlepszą sprinterką w stylu grzbietowym została w Warszawie Agata Naskręt, która do zwycięstwa w konkurencji 50m dołożyła dziś triumf na dystansie dwa razy dłuższym. Reprezentantka Astorii Bydgoszcz osiągnęła trzeci najszybszy rezultat w karierze – 1:02.81, a jej solidne występy w warszawskich zawodach zaowocowały trzecią lokatą wśród najlepszych zawodniczek tej imprezy. Naskręt wywalczyła 2228 pkt, wyprzedzając w tej klasyfikacji m.in. Weronikę Hallmann czy Joannę Cieślak.

Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji triumfował Kacper Stokowski. Mistrz Europy juniorów z Netanji z zeszłego roku okazał się niemal sekundę szybszy od wicemistrza kraju na 100m stylem grzbietowym Radosława Kawęckiego, a pomiędzy nich w tabeli wcisnął się jeszcze Rafał Bugdol. Czas zwycięzcy to 55.42. Pływak G-8 Bielany Warszawa w niedzielny poranek ze znakomitej strony zaprezentował się również na dystansie sprinterskim wśród kraulistów, gdzie wywalczył drugą lokatę, tracąc do najlepszego w tym wyścigu Kacpra Majchrzaka zaledwie piętnaście setnych sekundy, choć żadnemu z nich nie udało dziś pokonać granicy pięćdziesięciu sekund (50.41 – 50.56). Stokowski do końca walczył także o zwycięstwo w klasyfikacji na generalnej zawodów w Warszawie, ale do sukcesu zabrakło mu dwudziestu dwóch punktów. Z liczbą 2417 „oczek” uplasował się na drugiej pozycji tego rankingu.

Najlepszym zawodnikiem w stolicy został natomiast Konrad Czerniak, który tytuł ten zapewnił sobie już wczoraj. Dzisiejszą rywalizację oglądał tylko z trybun, a następnie odebrał puchar za zwycięstwo w zawodach, za łączną sumę 2439 pkt.

Na trzecie miejsce klasyfikacji generalnej warszawskiej imprezy udało się wskoczyć Marcinowi Stolarskiemu, który o siedem punktów wyprzedził w rankingu swojego kolegę klubowego Kacpra Majchrzaka (2357 pkt). Zawodnik z Poznania stoczył dziś zaciętą walkę o zwycięstwo na najkrótszym dystansie w stylu klasycznym , pokonując jedną długość pływalni w 28.29. To jednak nie wystarczyło, by pokonać nabierającego coraz szybszego tempa Krzysztofa Tokarskiego. Zawodnik z Katowic był lepszy o osiemnaście setnych sekundy, a obydwaj zanotowali wyniki ponad ośmiuset punktowe. Granicę dwudziestu dziewięciu sekund złamał dziś jeszcze trzeci na mecie Maciej Hołub (28.86).

Wśród kobiet klasycznego hat-tricka zaliczyła w stolicy Weronika Hallmann. Do wygranej na 100 i 200m w sobotę dorzuciła dziś triumf na dystansie sprinterskim w stylu klasycznym, osiągając czas 32.32.

Najwyższe lokaty zajmowały dziś jeszcze utalentowane nadzieje pływackie młodszego pokolenia z klubu Polonia Warszawa. Tydzień temu z sukcesami reprezentowały nasz kraj podczas zmagań w wielomeczu w Pilznie, a dziś 200m stylem motylkowym z nowym rekordem życiowym zwyciężyła Daria Zielińska (2:17.35), a 400m stylem dowolnym także z najlepszym czasem w karierze Klaudia Tarasiewicz (4:28.46). To już drugi triumf 14-latki na długim dystansie w stylu dowolnym w warszawskiej rywalizacji.

Kolejne zwycięstwo odnotował też na pływalni WUM Warszawa Krzysztof Pielowski. To pierwsze zawody „pod dachem” na krajowym podwórku zawodnika AZS UWM Olsztyn od maja zeszłego roku. Pływak, który z powodzeniem reprezentuje barwy biało-czerwone na wodach otwartych dzisiaj jako jedyny pokonał 400m stylem dowolnym poniżej czterech minut, uzyskując dokładnie 3:59.40. I choć na starcie brakło najgroźniejszych rywali w tej konkurencji, łatwo o zwycięstwo na tym dystansie nie było. Drugą lokatę zajął młodszy o osiem lat Antoni Kałużyński, a trzeci był Adam Dubiel.

Na najwyższym stopniu podium stanęło dziś jeszcze dwóch zawodników z łódzkich klubów. Wśród zmiennistów na 200m triumfował Marcel Wągrowski z AZS Politechniki Łódzkiej(2:06.16), a wśród delfinistów na tym samym dystansie najlepszy okazał się Krzysztof Fiks ze 190 Łódź (2:05.89).