Mistrzostwa Szkół Sportowych: Warszawa przed Raciborzem!

Joanna Kwatera 2018-04-15 23:19

Przez dwa dni uczniowie szkół sportowych walczyli w Raciborzu o tytuł tej najlepszej, a rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: młodzików 10-14 lat i juniorów 15-16 letnich. Wśród starszych triumfowali zawodnicy z Warszawy z Gimnazjum nr 35 przed gospodarzami z Raciborza oraz Gimnazjum nr 8 przy ZSOMS w Krakowie.

Uczniowie szkoły przy ulicy Konwiktorskiej okazali się bezkonkurencyjni w tej batalii, ale mając w składzie takie pływaczki jak Maria Murawska, Daria Zielińska czy Weronika Cynarska ciężko było myśleć o innym scenariuszu. Warszawianie w ten weekend na najwyższym stopniu podium stawali aż dziewięć razy, a siedem złotych medali to zasługa trzech wyżej wspomnianych zawodniczek. Murawska okazała się najlepsza w konkurencjach 100m stylem dowolnym (58.14), a także znakomicie poradziła sobie w stylu klasycznym, przepływając  100m w 1:13.94. Najwyżej punktowany rezultat uzyskała jednak za 100m stylem motylkowym, gdzie dotarła do mety na drugiej lokacie tuż za Darią Zielińską, tracąc do swojej koleżanki 0,28 sekundy(1:02.04 – 1:.02.32). Ta z kolei oprócz wspomnianej wygranej została autorką najbardziej wartościowego rezultatu zawodów, pokonując 200m stylem dowolnym w czasie 2:04.98 (696 pkt). Dodatkowo do worka medalowego drużyny dorzuciła jeszcze srebro na 200m stylem zmiennym, a Murawska brąz w konkurencji sprinterskiej w stylu dowolnym. Na dystansach 200m stylem klasycznym i zmiennym najlepiej radziła sobie Cynarska, która w tabeli najwyżej punktowanych wyników zapisała się jednak  na trzecim miejscu z czasem 2.06.61, uzyskanym w konkurencji 200m stylem dowolnym, gdzie zdobyła brązowy krążek. Razem z Kornelią Buszką dziewczęta wywalczyły jeszcze pierwsze miejsce w sztafecie 4x100m stylem dowolnym, a złoty medal padł także łupem sztafety mieszanej 4x50m stylem zmiennym w składzie Jan Zubik, Jan Gregorczyk, Murawska, Wiktoria Dąbrowska. Zmagania na dystansie 200m stylem grzbietowym zwyciężył dla szkoły Zubik (2:04.37). Medale indywidualnie dla Gimnazjum 35 w Warszawie zdobywali jeszcze Kornelia Buszka, Wiktoria Dąbrowska, Kacper Dudkiewicz i Kalina Dobosz. W sumie drużyna ta wywalczyła aż 518 pkt i 22 krążki.

Na drugiej lokacie wśród 15-16 latków uplasowali się zawodnicy Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego z Raciborza. Gospodarze zgarnęli pięć złotych medali, a dwa z nich to dzieło Magdaleny Modrzejewskiej. Pływaczka ta triumfowała w konkurencjach 100 i 200m stylem grzbietowym, osiągając czasy odpowiednio 1:03.41 i 2:16.69. Na dystansie 100m stylem dowolnym najlepszy okazał się Jarosław Lesik (53.14), a na 100m stylem motylkowym Jakub Wituszyński (58.04), który był też drugi w sprincie kraulowym. W konkurencji sztafetowej 4x100m stylem dowolnym chłopców złoto zawisło na szyjach Wituszyńskiego, Dawida Bubaka, Miłosza Mencela i Lesika. Dla srebrne krążki dla szkoły w stylu grzbietowym na 100 i 200m wywalczył Mateusz Zając, a także w konkurencji 100m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym Miłosz Mencel.  Jeden zdobyła Julia Bura (100m stylem klasycznym). Brąz dołożyli jeszcze Dawid Bubak (100m stylem klasycznym)i Jarosław Lesik na 200m stylem dowolnym oraz sztafeta dziewcząt 4x100m stylem dowolnym, kończąc rywalizację z 457 punktami i 14 medalami.

Trzecie miejsce wywalczył Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego – Gimnazjum nr 8 z Krakowa gromadząc 430 pkt, a 11 krążków dla klubu to zasługa Jakuba Celińskiego, Oksany Horovej, Katarzyny Peciak oraz sztafety. Aż cztery razy na podium stawał Celiński, który okazał się najszybszy na 200m stylem zmiennym (2:10.35), a także zdobył trzy srebrne medale w konkurencjach 100 i 200m stylem klasycznym oraz 100m stylem motylkowym. Dwie długości stylem dowolnym wśród dziewcząt najszybciej przepłynęła Horova, uzyskując wynik 26.85, była też druga na 100m tym stylem i trzecia na 100m stylem klasycznym. Brąz na dystansie 100m stylem motylkowym wywalczyła Peciak. Dwa razy na drugim stopniu podium stawały sztafety 4x100m stylem dowolnym dziewcząt (Peciak, Emilia Kowal, Wiktoria Król i Horova) oraz 4x50m stylem zmiennym mix (Bartosz Mazur, Celiński, Peciak, Horova), a na trzecim drużyna w konkurencji 4x100m stylem dowolnym chłopców (Mikołaj Synowiec, Celiński, Mazur, Jakub Pająk).