Złota Jabłońska z kolejnym rekordem!

Szymon Gagatek 2014-08-05 21:52

Drugi dzień Mistrzostw Europy w pływaniu zawodników niepełnosprawnych przyniósł nam dwa medale! Najpierw brąz na 50 m stylem dowolnym (S2) wywalczył Jacek Czech, a następnie Oliwia Jabłońska zapewniła sobie, we wspaniałym stylu, pierwsze w karierze złoto europejskiego czempionatu na swoim koronnym dystansie 100 m stylem motylkowym, okraszając go dodatkowo rekordem Europy!

Jabłońska na podium mistrzostw Starego Kontynentu stała już trzy lata temu. W wieku zaledwie czternastu lat zajęła trzecie miejsce na 400 m stylem dowolnym. Dziś mogła już wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego, po tym jak zwyciężyła w finale 100 m stylem motylkowym (S10). Wicemistrzyni olimpijska i srebrna medalistka czempionatu globu w tej konkurencji na starcie wyścigu sporo straciła do pozostałych zawodniczek, ale szybko wyszła na prowadzenie i na nawrocie wyprzedzała o dziewięć setnych sekundy obrończynię tytułu, Elodie Lorandi z Francji. Na drugiej długości basenu już tylko powiększała przewagę nad rywalkami. Cały dystans pokonała w 1:07.90, bijąc rekord Europy! Jabłońska została też pierwszą pływaczką ze Starego Kontynentu, która 100 m stylem motylkowym w tej klasie niepełnosprawności przepłynęła w czasie poniżej minuty i ośmiu sekund! W tym momencie już trzy najlepsze wyniki w historii europejskiego pływania w tej konkurencji należą właśnie do naszej zawodniczki (kolejno: 1:07.90, 1:08.52, 1:08.54)! Na drugim miejscu dzisiejszy wyścig ukończyła Nina Ryabova z Rosji (1:09.91), a na trzecim znalazła się Luca Sos z Węgier (1:10.10).

Worek z medalami otworzył dziś Jacek Czech, który zajął trzecie miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym wśród zawodników z klasą niepełnosprawności S2. Polak od czasu Igrzysk Paraolimpijskich w 2012 roku zrobił w tej konkurencji olbrzymi progres. W Londynie uplasował się na czwartej pozycji, z czasem 1:06.41, a dziś już w kwalifikacjach jedną długość basenu pokonał w 1:02.05! Do najlepszej ósemki awansował z drugim rezultatem, szybszy był jedynie Rosjanin, Dmitrii Kokarev. W finale Czech popłynął minimalnie wolniej (1:02.22), co dało mu brązowy medal. Nie do pokonania okazał się Kokarev, który o niemal sekundę poprawił niesamowity rekord świata Yang Yanga z Chin, uzyskując wynik 58.43 s. Srebro zdobył Ukrainiec Serhii Palamarchuk (1:00.50).

W popołudniowych finałach wystąpiła jeszcze dwójka naszych reprezentantów. Krzysztof Stefanowski uplasował się na ósmej pozycji na dystansie 50 m stylem dowolnym (S4), z czasem 59.28 s. Dwukrotnie na słupku startowym stawał Marcin Potoczny. Na 100 m stylem motylkowym (SB5) był szósty (1:47.85), a na 50 m stylem motylkowym (S6) - ósmy (49.75 s).

Rano blisko medalu był Wojciech Makowski. Polak zajął czwartą pozycję w finale 100 m stylem grzbietowym wśród zawodników niewidomych (S11), uzyskując czas 1:16.64. Do brązu zabrakło dokładnie 3.2 s. Lokatę niżej, w walce o medale na 400 m stylem dowolnym (S9), znalazł się Mateusz Bartnik (4:36.08). W kwalifikacjach 50 m stylem dowolnym (S4) odpadła Karolina Hamer, kończąc zmagania na dziesiątym miejscu, z wynikiem 1:02.04.