NCAA: Sztafetowe triumfy na początek

Szymon Gagatek 2016-02-11 16:54

Najważniejsza część sezonu NCAA rozpoczęta! Już w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu wystartowały pierwsze mistrzostwa poszczególnych konferencji na drugim szczeblu akademickich rozgrywek. Na starcie stanęło aż dziewiętnaścioro Polaków i już pierwszego dnia czterech z nich wywalczyło tytuły w konkurencjach sztafetowych. Indywidualnie najlepiej spisał się Daniel Rzadkowski.

Rocky Mountain Athletic Conference Championships | WYNIKI NA ŻYWO

Sześcioro reprezentantów naszego kraju studiujących na Uniwersytecie Lindenwood występuje na mistrzostwach Rocky Mountain Athletic Conference. Już pierwszego dnia najlepszą drużyną konferencji na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym została ekipa Lions, złożona niemal w całości z polskich zawodników. Krzysztof Jankiewicz, Mateusz Pacholczyk, Serghei Golban i Michał Szczukowski okazali się bezkonkurencyjni, ustanawiając nowy rekord konferencji (1:26.80) i zarazem wypełniając minimum A na mistrzostwa NCAA! W tej samej konkurencji wśród pań Ewa Dymarek i Kinga Lesińska wraz z koleżankami zajęły czwartą pozycję.

Indywidualnie najwyżej sklasyfikowany został Sylwester Borowicz-Skoneczny - trzeci na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym (9:25.75). Czwarte pozycje na 50 jardów stylem dowolnym zajmowali Szczukowski (20.56 s) i Lesińska (23.85 s), na tym samym miejscu znalazła się również Dymarek na 200 jardów stylem zmiennym (2:07.76). W rywalizacji zmiennistów dwunasty był Pacholczyk (1:54.16), a w eliminacjach odpadł Jankiewicz (22. z czasem 1:58.94).

Great Lakes Valley Conference Championships | WYNIKI NA ŻYWO

W Crawfordsville doczekaliśmy się natomiast najlepszego indywidualnego polskiego startu. Daniel Rzadkowski z Uniwersytetu Drury zajął drugie miejsce na 50 jardów stylem dowolnym, uzyskując czas 20.28 s i przegrał jedynie z Keithem Sponslerem z Missouri S&T. Z sukcesów cieszył się też Bartosz Zarzecki, który najpierw ukończył zmagania na 200 jardów stylem zmiennym na dziesiątej pozycji, a później pomógł sztafecie Uniwersytetu Indianapolis zdobyć mistrzostwo Great Lake Valley Conference na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym. W rywalizacji drużynowej piąte miejsce zajęła ekipa Missouri-St. Louis z Radosławem Chupką na odcinku w stylu grzbietowym. Dodatkowo kolega Zarzeckiego z uczelni, Dawid Rybiński, ukończył walkę na 1000 jardów stylem dowolnym na dwunastym miejscu (9:38.54).

W rywalizacji pań na dystansie 200 jardów stylem zmiennym na słupkach startowych pojawiły się aż cztery Polki. Najlepiej poradziła sobie Agnieszka Małecka z Uniwersytetu Indianapolis, która była czwarta (2:07.92). To nie ona uzyskała jednak najlepszy rezultat spośród naszych reprezentantek. Jeszcze szybciej w finale B popłynęła bowiem Zuzanna Chwadeczko, która wygrywając ten wyścig pokonała cały dystans w 2:06.81 i ostatecznie została sklasyfikowana na dziewiątej lokacie. Siódma była Sylwia Ciesielska (2:08.52), a dwudziestą ósmą pozycję zajęła Karolina Szymaszek (2:14.79). Chwadeczko i Ciesielska wraz z koleżankami z Uniwersytetu Drury uplasowały się też na dziewiątym miejscu w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym.

Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference Championships | WYNIKI NA ŻYWO

Grzegorz Kłos swoją naukę na Wayne State University rozpoczął dopiero na początku tego roku, od drugiego semestru, ale bardzo szybko pokazuje, że może być liczącym się zawodnikiem swojej drużyny. Pierwszego dnia mistrzostw GLIAC Polak zajął trzecie miejsce na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, uzyskując wartościowy wynik (1:48.77). Z kolei Marta Jankowska w tej samej konkurencji wśród pań uplasowała się na czternastej lokacie (2:09.27). Nasza reprezentantka była też dziewiąta w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym.

Bluegrass Mountain Conference Championships | WYNIKI

Troje Polaków rozpoczęło zmagania na mistrzostwach Bluegrass Mountain Conference. Pierwszego dnia indywidualnie zaprezentowała się jedynie Marlena Dudek z Fairmont State University, która zajęła czternaste miejsce na 1000 jardów stylem dowolnym (10:44.79). Z kolei Rafał Baran i Dominik Brus, reprezentujący barwy Catawba College, wystąpili w wyścigach sztafetowych. Pierwszy z nich wraz z kolegami został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym, a drugi zajął ósmą lokatę w rywalizacji na 4x50 jardów stylem zmiennym. Transmisję ze zmagań w Rock Hill można śledzić TUTAJ.