MŚJ: Wspaniałe kwalifikacje

Szymon Gagatek 2013-08-30 14:13

Za nami przedostatnia sesja kwalifikacyjna Mistrzostw Świata juniorów w Dubaju. Poranek piątego dnia zmagań przyniósł nam mnóstwo znakomitych informacji z polskiego obozu. Nasi reprezentanci wywalczyli dziś pięć kwalifikacji do popołudniowych półfinałów i ustanowili cztery nowe rekordy życiowe. Świetną formą błysnął po raz kolejny Sebastian Szczepański, bardzo udanie zaprezentowali się również nasi żabkarze.

Kwalifikacje rozpoczęły się od rywalizacji na dystansie 100 m stylem dowolnym z udziałem Szczepańskiego i Jana Hołuba. Obaj awansowali do półfinałów, ale to zawodnik Kornera Zielona Góra okazał się zdecydowanie szybszy. Uzyskał czas 49.90 s i tym samym został pierwszym Polakiem w historii, który już w wieku osiemnastu lat złamał granicę pięćdziesięciu sekund. O piętnaście setnych sekundy poprawił rekord 18-latków sprzed kilku dni, należący do Hołuba (ustanowił go na pierwszej zmianie sztafety mieszanej). Dołączył tym samym do grona dziewięciu innych zawodników z naszego kraju, którzy w swojej karierze potrafili złamać tę magiczną granicę. Jego wynik daje mu siódme miejsce w klasyfikacji wszechczasów w tej konkurencji w Polsce! A wszystko to stało się dokładnie w jego osiemnaste urodziny...

Szczepański został sklasyfikowany na czwartej pozycji i spokojnie wszedł do półfinałów. Czas gorszy o ponad sekundę (50.95 s) uzyskał Hołub, ale wystarczyło to na awans z czternastej lokaty. Zdecydowanie najszybsza była dwójka faworytów do złota. Zwyciężył Mistrz Świata juniorów na sprinterskim dystansie, Luke Percy. Australijczyk dwie długości basenu pokonał w 49.33 s. Piętnaście setnych sekundy wolniej sto metrów przepłynął Caeleb Dressel ze Stanów Zjednoczonych. Trzeci był kolejny zawodnik z Antypodów, Regan Leong (49.68 s), a dopiero siódme miejsce zajął Evgeny Sedov z Rosji (50.21 s).

Wspaniałą rywalizację mają za sobą nasi zawodnicy na dystansie 50 m stylem klasycznym. Obaj bez najmniejszych kłopotów awansowali do półfinałów. Przy okazji zaznaczyli, że będą chcieli włączyć się w Dubaju do walki o medale! W piątej serii kwalifikacyjnej wystartował Krzysztof Tokarski. W swoim wyścigu okazał się najszybszy i spokojnie czekał na dalszy przebieg wydarzeń. Czasem 28.20 s poprawił o osiem setnych sekundy własny rekord Polski 17- i 18-latków, ustanowiony podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w Olsztynie. W drugiej rozstawionej serii nikt nie był w stanie poprawić osiągnięcia zawodnika Victorii Racibórz. W ostatniej wystartował między innymi Maciej Hołub. Jego odpowiedź na osiągnięcie Tokarskiego była błyskawiczna. Uzyskał rezultat 28.18 s i jeszcze bardziej wyśrubował najlepszy wynik w naszym kraju wśród osiemnastolatków! Ostatecznie został sklasyfikowany na drugiej pozycji, ex aequo z Pedro Cardoną z Brazylii. Tuż za nimi uplasował się Tokarski. Zwyciężył reprezentant Słowenii, Peter John Stevens, który w efektownym stylu pobił rekord mistrzostw (27.74 s).

Dość nieoczekiwanie doczekaliśmy się wreszcie drugiej Polki, która popłynie w sesji finałowej tegorocznych Mistrzostw Świata! Pierwszego dnia dziewiąte miejsce w półfinałach 50 m stylem klasycznym zanotowała Dominika Sztandera. Teraz swoją szansę na wejście do szesnastki wykorzystała Paulina Nogaj. Nasza reprezentantka poprawiła życiówkę na dystansie 100 m stylem motylkowym. Uzyskała czas 1:02.07 i zajęła szesnastą pozycję. Lisę Hoepink z Niemiec wyprzedziła o dwie setne sekundy. Co warte podkreślenia, niespełna piętnastoletnia Nogaj jest drugą najmłodszą zawodniczką w stawce półfinalistek. Później od Polki urodziła się tylko Australijka, Stephanie Whan, która rano była piętnasta. Najlepszy wynik wywalczyła Svetlana Chimrova z Rosji (59.30 s to nowy rekord mistrzostw świata juniorów).

Do półfinałów nie weszła dziś jedynie Dominika Sztandera. Polka na 50 m stylem dowolnym zajęła dwudzieste pierwsze miejsce. Sprinterski dystans pokonała w 26.63 s. Żeby wejść do najlepszej szesnastki, trzeba było pływać siedemnaście setnych sekundy szybciej. Walka o złoto w tej konkurencji powinna się rozstrzygnąć pomiędzy Rutą Meilutyte i Rozalią Nasretdinovą. Rano lepsza była Rosjanka (25.28 s), ale Litwinka ustąpiła jej tylko minimalnie (25.36 s).