Wielka Brytania: Peaty poza zasięgiem

Szymon Gagatek 2017-04-18 22:25

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii był niewątpliwie występ Adama Peaty'ego w wyścigu finałowym na dystansie 100 m stylem klasycznym mężczyzn. Najlepszy pływak z Wysp nie zawiódł i był klasą dla siebie. Nie dość, że jako jedyny złamał barierę minuty, to dodatkowo ustanowił czwarty wynik w historii tej konkurencji!

Dominacja Peaty'ego rozpoczęłą się już w eliminacjach, uzyskując czas 58.56. Do finału awansował z pierwszego miejsca, mając ponad półtorej sekundy przewagi nad Rossem Murdochem. Po południu różnica pomiędzy Anglikiem i Szkotem była jeszcze większa. Podopieczny Mel Marshall pokonał dwie długości basenu w 57.79. Szybciej w swojej karierze pływał tylko na igrzyskach w Rio de Janeiro! Murdoch musiał się zadowolić srebrem z rezultatem 1:00.00. Peaty był we wtorek jedynym zawodnikiem, któremu udało się wypełnić niezwykle wyśrubowane minimum i zapewnić sobie miejsce w kadrze na mistrzostwa świata.

W trakcie sesji finałowej padł również jeden rekord Wielkiej Brytanii. Jego autorką została Imogen Clark. Zawodniczka, która była na Wyspach objawieniem pierwszych miesięcy 2017 roku, wygrała zmagania na 50 m stylem klasycznym. Zanotowała czas 30.21 i o dziewięć setnych sekundy wyprzedziła Sarę Vasey. Obie znajdują się obecnie na drugim i trzecim miejscu na światowych listach tego sezonu.

Rewelacyjnymi osiągnięciami popisywali się też James Guy i Hannah Miley. Wicemistrz świata z Kazania na 400 m stylem dowolnym triumfował w rywalizacji w tej konkurencji z wynikiem 3:44.74. W ostatnich tygodniach lepiej radzili sobie tylko medaliści olimpijscy, a więc Sun Yang, Gabriele Detti oraz Mackenzie Horton. Z kolei angielska zmiennistka zwyciężyła na dystansie 400 metrów, uzyskując czas 4:34.12 i wskakując na pozycję wiceliderki rankingów światowych.