NCAA: Świetna forma Polaków, Biś zawodnikiem mistrzostw SSC!

Szymon Gagatek 2015-02-23 23:36

Niezwykle udane dla polskich pływaków z Uniwersytetu Saint Leo okazały się zmagania na mistrzostwach Sunshine State Conference w ramach II Dywizji NCAA. "Najlepszym zawodnikiem mistrzostw" został wybrany Daniel Biś, który triumfował w trzech konkurencjach indywidualnych, we wszystkich poprawiając rekord konferencji. Do świetnej formy wraca też inny Polak z ekipy "Lwów", Paweł Trenda.

Mistrzostwa Sunshine State Conference
*Joanna Dembska (Saint Leo University)
*Daniel Biś (Saint Leo University)
*Paweł Trenda (Saint Leo University)
*Jan Urbaniak (Saint Leo University)

Drużyna Saint Leo zakończyła czempionat konferencji na czwartej pozycji. Olbrzymi wkład w dorobek punktowy "Lwów" mieli Polacy. Rewelacyjne zawody zaliczył Daniel Biś, który zdominował rywalizację na długich dystansach w stylu dowolnym. Kaliszanin zwyciężył na 500, 1000 i 1650 jardów, w każdej z tych konkurencji poprawiając rekord konferencji! Już pierwszego dnia spisał się fantastycznie, zwyciężając na 1000 jardów i uzyskując czas 9:01.09 (lepszy od minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA). Szybciej w tym sezonie w całych Stanach Zjednoczonych pływało w tej konkurencji tylko czterech zawodników, wszyscy reprezentujący uczelnie z I Dywizji! Minimum A Biś zanotował również zwyciężając na 500 jardów (4:22.50 - drugi wynik w całej II Dywizji). Z kolei 1650 jardów pokonał w 15:26.72. Na podium stanął też na dsytansie 400 jardów stylem zmiennym (3:56.85 i trzecia lokata). Jego postawa zrobiła na obserwatorach tak duże wrażenie, że został wyróżniony nagrodą "Najlepszego Pływaka Zawodów", pomimo bardzo mocnej konkurencji. Na zawodach w Orlando jedną z gwiazd był Anton Lobanov. Dwudziestodwuletni Rosjanin, rozpoczynający naukę w Nova Southeastern, zwyciężył na dystansach 100 i 200 jardów stylem klasycznym, w obu przypadkach poprawiając rekordy II Dywizji NCAA.

W tych samych konkurencjach co Biś zaprezentował się również Jan Urbaniak. Zawodnik z Poznania zdobył medal na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym, uzysując czas 9:21.79 i finiszując jedynie za Bisiem i Blake'iem Woodrowem z Nova Southeastern. Tuż za pierwszą trójką znalazł się natomiast na 1650 jardów (15:39.58 - nowy rekord życiowy i czwarte miejsce). W finale A popłynął też na 500 jardów stylem dowolnym, kończąc zmagania na szóstej lokacie i ustanawiając kolejną życiówkę (4:33.92). Do tego dołożył dziesiąte miejsce na 400 jardów stylem dowolnym (4:00.86).

Mistrzostwo konferencji zdobył też wracający od startów po przerwie Paweł Trenda. Polak zwyciężył już pierwszego dnia zawodów, na dystansie 200 jardów stylem zmiennym. Uzyskał czas 1:46.88 i poprawił rekord czempionatu. Niewiele zabrakło mu do zwycięstw w stylu grzbietowym - zarówno na 100, jak i na 200 jardów finiszował na drugiej pozycji. Na dłuższym dystansie uzyskał czas 1:45.83, który jest nie tylko jego nowym rekordem życiowym, ale jest także lepszy od minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA, które gwarantuje start w Indianapolis. Poza pierwszą trójką Trenda znalazł się tylko na dystansie 400 jardów stylem zmiennym. W finale finiszował jako piąty, z rezultatem 3:59.16 (szybciej popłynął w kwalifikacjach: 3:57.86). Wraz z kolegami dobrze radził sobie również w sztafetach. Na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym drużyna Saint Leo była druga, a na 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym - czwarta. W tej ostatniej w składzie "Lwów" wystąpili także Biś i Urbaniak.

Żeńska drużyna Saint Leo uplasowała się w klasyfikacji mistrzostw na czwartej pozycji. Wśród pań z ekipy "Lwów" zaprezentowała się Joanna Dembska, która indywidualnie najlepiej poradziła sobie na dystansie 200 jardów stylem dowolnym, zajmując dziesiątą pozycję (1:53.48). Była też dwunasta na o połowę krótszym dystansie (52.56 s), osiemnasta na 50 jardów stylem dowolnym (24.72 s) i dziewiętnasta na 500 jardów stylem dowolnym (5:20.36). W ostatnich dwóch konkurencjach poprawiała swoje rekordy życiowe. Spory sukces odniosła wraz z koleżankami z drużyny w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym. Ekipa Saint Leo zakończyła zmagania w tej konkurencji na trzecim miejscu.