Stało się! Peaty z rekordem świata!

Szymon Gagatek 2015-04-18 01:17

Pierwszy rekord świata w 2015 roku stał się faktem! Adam Peaty podczas czwartego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii w Londynie został pierwszym pływakiem w historii, który na dystansie 100 m stylem klasycznym złamał barierę pięćdziesięciu ośmiu sekund, poprawiając poprzedni najlepszy wynik w historii o ponad pół sekundy!

Peaty rozpoczął dzisiejszy wyścig w szalonym tempie i pierwsze 50 metrów przepłynął w 27.02 s (a więc szybciej niż jakikolwiek inny żabkarz w trwającym sezonie)! Anglik nie zwolnił w drugiej części dystansu i ostatecznie zanotował czas 57.92 s, czym poprawił osiągnięcie Camerona van der Burgha sprzed niespełna trzech lat z tego samego londyńskiego obiektu. Południowoafrykańczyk, zdobywając olimpijskie złoto, uzyskał rezultat 58.46 s. Barierę jednej minuty w piątkowym finale w świetnym stylu złamał również Ross Murdoch (59.13 s), który tym samym wskoczył na drugie miejsce w światowym rankingu w 2015 roku.

Od zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w rywalizacji mężczyzn na długim basenie padły tylko trzy rekordy świata, wszystkie w stylu klasycznym. Już dwa miesiące po zmaganiach pływaków w stolicy Wielkiej Brytanii Akihiro Yamaguchi wyśrubował najlepszy czas w dziejach na 200 m stylem klasycznym, pozostałe dwa historyczne osiągnięcia, na 50 i 100 metrów, uzyskał właśnie Peaty. Niewykluczone, że już jutro w sesji porannej Anglik pokusi się o poprawienie swojego osiągnięcia z ubiegłorocznych mistrzostw Europy na sprinterskim dystansie.

W piątek rozdano również medale wśród najlepszych sprinterów w stylu dowolnym. Wśród mężczyzn Benjamin Proud został siódmym zawodnikiem w tym roku na świecie, któremu udało się złamać barierę dwudziestu dwóch sekund (21.99 s). W finale wyprzedził wyraźnie Thomasa Fannona (22.48 s) i Andrew Weatheritta (22.50 s). Wśród kobiet złota nie wypuściła z rąk Francesca Halsall. Brytyjka uzyskała czas 24.37 s, który daje jej czwarte miejsce wśród najszybszych pływaczek tego sezonu, jedynie za siostrami Campbell i mistrzynią olimpijską, Ranomi Kromowidjojo.

Wyścig medalowy na 400 m stylem zmiennym wygrał Daniel Wallace. Zawodnik Uniwersytetu Florydy pokonał Roberto Pavoniego (4:12.78 - 4:14.37) i wskoczył na trzecie miejsce w globalnym zestawieniu z najlepszymi zawodnikami 2015 roku w tej konkurencji. W zmaganiach pań na 100 m stylem motylkowym na najwyższym stopniu podium stanęła Rachel Kelly (57.72 s), a na tym samym dystansie stylem klasycznym triumfowała Sophie Taylo (1:07.39).