Kolejna eksplozja duńskiego dynamitu

Szymon Gagatek 2013-12-14 00:43

Ten dzień nie układał się dla Duńczyków zbyt pomyślnie. Lotte Friis przegrała walkę o złoto Mistrzostw Europy w Herning na dystansie 800 m stylem dowolnym, później Rikke Moeller Pedersen zdobyła "tylko srebro" na 200 m stylem klasycznym, kibice mogli się czuć odrobinę rozczarowani. I wtedy nastąpił wybuch, a nawet prawdziwa eksplozja duńskiego talentu. Na rynku pojawił się kolejny dynamit. Nazywa się Mie Nielsen i jest nową rekordzistką Europy!

Nielsen od samego początku zmagań na dystansie 100 m stylem grzbietowym spisywała się bardzo dobrze, ale takiego wyczynu spodziewało się po niej niewielu. Dunka została pierwszą zawodniczką ze Starego Kontynentu i piątą na świecie, której udało się złamać granicę 56 sekund w tej konkurencji. Rezultat 55.99 s dał jej piąte miejsce na liście wszechczasów (za Shiho Sakai, Gao Chang, Ayą Terakawą i Natalie Coughlin). Drugie miejsce wywalczyła dziś Simona Baumrtova z Czech (56.28 s), która również była szybsza od poprzedniego rekordu Europy, należącego do Kseni Moskviny z Rosji (56.36 s). Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei Daryna Zevina z Ukrainy (56.94 s).

Dużo większych emocji można się było spodziewać po wyścigach finałowych w stylu dowolnym. Na dystansie 800 m stylem dowolnym świetnie spisała się Mireia Belmonte, która długo płynęła za Lotte Friis, pozwalając jej dyktować tempo, ale na ostatnich dwustu metrach była dla swojej rywalki bezwzględna i wyprzedziła ją o dokładnie trzy i pół sekundy, uzyskując czas 8:05.18. Na trzecim miejscu finiszowała Sharon Rouwendal z Holandii, trenująca na co dzień pod okiem znakomitego francuskiego szkoleniowca, Philippe Lucasa.

Natomiast na dystansie 100 m stylem dowolnym kobiet triumfowała Mistrzyni Olimpijska w tej konkurencji, Ranomi Kromowidjojo. Holenderka wyprzedziła Sarę Sjoestroem o dwadzieścia jeden setnych, notując wynik 51.78 s. Trzecie miejsce zajęła, dość nieoczekiwanie, Aliaksandra Herasimenia z Białorusi (52.34 s). Bez medalu w tej konkurencji zostały takie zawodniczki jak Jeanette Ottesen, Francesca Halsall, a także Veronika Popova. Jutro zakończy się rywalizacja mężczyzn. W dzisiejszych półfinałach triumfował Marco Orsi z Włoch (46.66 s), który okazał się szybszy o dwie setne sekundy od Vladimira Morozova.