Fantastyczny Polewka otwiera pogoń za rekordami!

Szymon Gagatek 2014-05-04 13:52

Tomasz Polewka został dziś pierwszym w tym roku rekordzistą Polski seniorów na długim basenie! Zawodnik AZS AWF Katowice ustanowił najlepszy wynik w historii pływania w naszym kraju na dystansie 50 m stylem grzbietowym podczas ostatniego bloku zawodów Grand Prix w Opolu.

Polewka poprawił tym samym osiągnięcie Bartosza Kizierowskiego sprzed niemal pięciu lat. Aktualny trener Konrada Czerniaka uzyskał w maju 2009 roku, podczas finałowego wyścigu Mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim, czas 25.27 s. Od tamtej pory nikt nawet nie zbliżył się do tego rezultatu. Aż do dziś. Zawodnik z Grudziądza przepłynął dziś jedną długość basenu w stylu grzbietowym w czasie 25.12 s i zdecydowanie wyprzedził Miłosza Mikicina (26.32 s) i Krzysztofa Jankiewicza (27.04 s). Rezultat ten daje mu w tym momencie jedenaste miejsce na liście najlepszych tegorocznych rezultatów na całym świecie i, co może nawet bardziej istotne (z uwagi na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Berlinie), siódme na Starym Kontynencie. Jest też lepszy od minimum Polskiego Związku Pływackiego na zawody w stolicy Niemiec.

Rekord Kizierowskiego został uzyskany jeszcze w stroju poliuretanowym, tym większe uznanie budzi dzisiejszy wyczyn Polewki. Gdyby zagłębić się w historię polskiego pływania, uwagę może zwrócić fakt, że poprzedni najlepszy polski wynik w stroju tekstylnym również należy do byłego zawodnika Polonii Warszawa (25.52 s) i ma już niemal... dwanaście lat! Został ustanowiony podczas Mistrzostw Europy w Berlinie w 2002 roku, kiedy to Kizierowski wywalczył brązowy medal tej konkurencji.