Udany rewanż Magnussena

Szymon Gagatek 2015-04-09 19:10

Podczas przedostatniego dnia mistrzostw Australii w Sydney doszło do kolejnego wielkiego sprinterskiego pojedynku Jamesa Magnussena i Camerona McEvoy'a, tym razem w finale 50 m stylem dowolnym. Wyścig zakończył się zwycięstwem tego pierwszego i udanym rewanżem za porażkę na dwukrotnie dłuższym dystansie. Czasy uzyskane przez obu nie rzucają jednak na kolana.

Pokonanie jednej długości basenu kraulem zajęło dziś Magnussenowi 21.98 s. Do rekordu życiowego zabrakło mu niemal pół sekundy, a taki wynik klasyfikuje go w tym momencie na piątym miejscu wśród najszybszych zawodników 2015 roku na świecie. McEvoy stracił do niego pięć setnych sekundy. Co ciekawe, żaden z nich nie był w stanie wypełnić wymagającego minimum australijskiej federacji na czempionat globu (21.74 s). Na trzecim miejscu w finale uplasował się Matthew Abood (22.30 s).

Jutro w tej samej konkurencji zmierzą się ze sobą siostry Campbell. W czwartkowe popołudnie szybsza była Cate, która uzyskała świetny wynik (24.19 s) i o dwadzieścia dwie setne wyprzedziła Bronte. Barierę dwudziestu pięciu sekund złamały jeszcze Melanie Wright (24.93 s) oraz Brittany Elmslie (24.98 s) i wydaje się, że to właśnie pomiędzy nimi rozstrzygnie się walka o brązowy medal. Złoto i srebro są już raczej zarezerwowane dla rewelacyjnego rodzeństwa z Brisbane.

Potrójną koronę w stylu grzbietowym skompletowała Emily Seebohm, zwyciężając na dystansie 200 metrów. Dwudziestodwulatka znajduje się w Sydney w znakomitej dyspozycji, a dzisiejszy finał był jej absolutnym popisem. Pod nieobecność obrończyni tytułu, Belindy Hocking, poprawiła swój rekord życiowy o niespełna sekundę i z wynikiem 2:06.69 wskoczyła na dwunaste miejsce w klasyfikacji wszechczasów w tej konkurencji. Miejsce w kadrze na mistrzostwa świata wywalczyła sobie Hayley Baker, która była druga (2:08.21), a na najniższym stopniu podium stanęła Madison Wilson (2:08.57).

W finale 50 m stylem motylkowym zwyciężyła Brittany Elmslie, która o osiem setnych sekundy wyprzedziła Emmę McKeon, uzyskując czas 26.07 s. McKeon nie była w stanie popłynąć tak szybko, jak podczas niedawnych mistrzostw Nowej Południowej Walii, gdzie złamała barierę dwudziestu sześciu sekund i nie zdołała wywalczyć kolejnego złota. Trzecie miejsce zajęła obrończyni tytułu, Marieke D'Cruz (26.38).

Z kolei na dwukrotnie dłuższym dystansie wśród mężczyzn najszybszy okazał się Tommaso D'Orsogna (51.92 s). Na drugiej lokacie znalazł się Jayden Hadler, który wczoraj pływał zdecydowanie najszybciej w półfinałach, ale dziś nie był w stanie powtórzyć swojego czwartkowego występu i stracił do zwycięzcy cztery setne sekundy. Start w Kazaniu w kolejnej konkurencji zagwarantowała sobie natomiast Jessica Ashwood, zwyciężając w finale 800 m stylem dowolnym z czasem 8:26.09.

Dziś odbyły się również sprinterskie półfinały w stylu klasycznym kobiet i stylu grzbietowym mężczyzn. Z pierwszego miejsca do piątkowego finału żabkarek awansowała Szwedka, na co dzień trenująca w Australii, Jennie Johansson (31.01 s), natomiast wśród grzbiecistów najszybszy był Benjamin Treffers (24.76 s). Wyniki obojga dają im w tym momencie czwarte pozycje w światowym rankingu w poszczególnych konkurencjach.

Kobiety:
*Jessica Ashwood (400 i 800 m stylem dowolnym)
*Hayley Baker (200 m stylem grzbietowym)
*Bronte Barratt (4x200 m stylem dowolnym)
*Bronte Campbell (100 m stylem dowolnym; 4x100 m stylem dowolnym)
*Cate Campbell (100 m stylem dowolnym; 4x100 m stylem dowolnym; 4x100 m stylem zmiennym)
*Alicia Coutts (4x100 m stylem dowolnym)
*Brittany Elmslie (4x100 i 4x200 m stylem dowolnym)
*Madeline Groves (100 i 200 m stylem motylkowym)
*Emma McKeon (200 m stylem dowolnym; 100 m stylem motylkowym; 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym; 4x100 m stylem zmiennym)
*Tylor McKeown (100 i 200 m stylem klasycznym; 4x100 m stylem zmiennym)
*Leah Neale (4x200 m stylem dowolnym)
*Kylie Palmer (200 m stylem dowolnym; 4x200 m stylem dowolnym)
*Emily Seebohm (100 i 200 m stylem grzbietowym; 4x100 m stylem zmiennym)
*Brianna Throssell (200 m stylem motylkowym)
*Tessa Wallace (200 m stylem klasycznym)
*Madison Wilson (100 m stylem grzbietowym)
*Melanie Wright (4x100 i 4x200 m stylem dowolnym)

Mężczyźni:
*Matthew Abood (4x100 m stylem dowolnym)
*Joshua Beaver (200 m stylem grzbietowym)
*Kyle Chalmers (4x100 m stylem dowolnym)
*Ashley Delaney (4x100 m stylem dowolnym)
*Tommaso D'Orsogna (4x100 m stylem dowolnym; 4x100 m stylem zmiennym)
*Thomas Fraser-Holmes (4x200 m stylem dowolnym)
*Grant Hackett (4x200 m stylem dowolnym)
*Kurt Herzog (4x200 m stylem dowolnym)
*Mackenzie Horton (400 m stylem dowolnym)
*Grant Irvine (200 m stylem motylkowym)
*Mitchell Larkin (100 i 200 m stylem grzbietowym; 4x100 m stylem zmiennym)
*James Magnussen (100 m stylem dowolnym; 4x100 m stylem dowolnym)
*Cameron McEvoy (100 i 200 m stylem dowolnym; 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym; 4x100 m stylem zmiennym)
*David McKeon (200 i 400 m stylem dowolnym; 4x200 m stylem dowolnym)