Japonia: Wyrównane starcie żabkarzy

Szymon Gagatek 2019-04-03 19:25

Przed rozpoczęciem sesji finałowej drugiego dnia mistrzostw Japonii w Tokio najciekawiej zapowiadał się wyścig o medale na dystansie 100 m stylem klasycznym mężczyzn. Żabkarze nie zawiedli i stworzyli widowisko stojące na bardzo wysokim poziomie. Zwyciężył Yasuhiro Koseki, a tuż za nim finiszował Ippei Watanabe. Obu na mecie dzieliły tylko cztery setne sekundy.

Koseki bardzo mocno ruszył ze startu i na półmetku prowadził z czasem 27.54. Watanabe był dopiero czwarty, ale po nawrocie ruszył do ataku, który omal nie zakończył się powodzeniem. Bardziej doświadczony Koseki utrzymał pozycję lidera do samego końca i stanął na najwyższym stopniu podium. Zanotował rezultat 59.54, minimalnie pokonując młodszego kolegę z reprezentacji. Trzecią lokatę zajął Hayato Watanabe (1:00.04).

Największą nieobecną rywalizacji na 100 m stylem motylkowym była oczywiście Rikako Ikee. Organizatorzy nie zapomnieli o chorej na białaczce zawodniczce. Japońska federacja przygotowała aż 5 tysięcy specjalnych kartek wielkości pocztówki, na których zawodnicy i kibice mogą zapisywać słowa otuchy dla 18-latki. Natychmiast po zawodach wszystkie wiadomości trafią bezpośrednio do Ikee. W jej koronnej konkurencji triumfowała dziś Hiroko Makino. Urodzona w 1999 roku zawodniczka uzyskała czas 58.39 i wyprzedziła prowadzącą na półmetku Suzukę Hasegawę (58.55). Trzecia była Yukina Hirayama (58.76), a barierę 59 sekund złamało w sumie 5 reprezentantek Kraju Kwitnącej Wiśni.

Z kolei na 200 m stylem zmiennym pań nie było niespodzianki. Yui Ohashi sięgnęła po złoto z rezultatem 2:09.27. Co ciekawe, nie było to wcale jej najlepsze osiągnięcie w tym sezonie. Jeszcze na styczniowych zawodach w Hamamatsu pływała o trzynaście setnych sekundy szybciej. Nieoczekiwanie zakończyła się natomiast walka o srebro. Szansę na start w tej konkurencji na mistrzostwach świata straciła bowiem Runa Imai, która została sklasyfikowana na 3. pozycji. Przed nią na mecie zameldowała się Rika Oomoto. Dwudziestodwulatce udało się popłynąć poniżej 2 minut i 10 sekund (2:09.91).

Po południu na pływalni w Tokio odbyło się też sporo półfinałów. Na 100 m stylem grzbietowym bardzo dobrze spisał się Ryosuke Irie. Dwie długości basenu doświadczony Japończyk pokonał w 53.32, dzięki czemu znalazł się na 3. miejscu w światowych rankingach w 2019 roku. Na 200 m stylem dowolnym mężczyzn pierwszy był Naito Ehara (1:48.10), a wśród kobiet z najlepszymi czasami do ósemki weszły Reona Aoki (1:07.48 na 100 m stylem klasycznym), Natsumi Sakai (1:00.65 na 100 m stylem grzbietowym) oraz Rio Shirai (1:58.06 na 200 m stylem dowolnym).