Rekord świata Bakuniak, polskie podium w Jełgawie

Szymon Gagatek 2017-11-06 20:39

Mamy to! Polska reprezentacja zajęła miejsce na podium klasyfikacji generalnej pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w pływaniu w zimnej wodzie, które odbyły się w łotewskiej Jełgawie. Dodatkowo rekord świata na dystansie 450 m stylem dowolnym ustanowiła zawodniczka MKP Szczecin, Hanna Bakuniak.

tekst: Bogusław Ogrodnik

W dniach 3-5 listopada w Jełgawie na Łotwie odbył się pierwszy etap Pucharu Świata 2017/18 w pływaniu w zimnej wodzie. Brało w nich udział prawie 300 zawodników z kilkunastu krajów świata, w tym tak odległych jak Chile czy Brazylia. Polska była reprezentowana przez kilka czołowych klubów pływania zimowego. Każdy z zawodników musiał stawić czoła nie tylko niskiej temperaturze wody i powietrza (woda 5°C, pow. 6°C) ale i porywom wiatru z zacinającym deszczem.

W takich warunkach na szczególne wyróżnienie zasługuje wynik Hanny Bakuniak (MKP Szczecin), która ustanowiła nowy rekord świata na dystansie 450 metrów stylem dowolnym. Wyrazy uznania należą się również młodej zawodniczce z Łodzi Aleksandrze Bednarek (UKS SP 149 Łódź), która na 50 m stylem klasycznym zajęła drugie miejsce płynąc również szybciej od zeszłorocznego rekordu świata na tym dystansie. Podczas zawodów mogliśmy podziwiać świetne występy debiutantki w zimowym pływaniu Iwony Panas z Sopotu oraz multimedalistów Piotra Biankowskiego z Gdyni czy Bogusław Ogrodnika z Wrocławia. Dzięki staraniom wszystkich zawodników jak i kibiców Polska zdobyła prawie 30 medali.

W klasyfikacji generalnej przełożyło się to na trzecie miejsce. I tak pierwszy raz w historii, w tegorocznego pierwszej edycji Pucharu Świata w Jełgawie Polska drużyna stanęła na podium. Mamy nadzieję, że będzie to przełomowy sezon!