Mistrzostwa Hiszpanii zakończone

Szymon Gagatek 2016-07-18 20:57

Z trzema medalami, dwoma złotymi i jednym srebrnym, zakończył swój udział w letnich mistrzostwach Hiszpanii w Las Palmas Konrad Czerniak. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego w sobotę awansował jeszcze do finału 100 m stylem dowolnym, ale zajął w nim ósmą pozycję. W niedzielę w ogóle nie pojawił się na starcie rywalizacji w swoim ostatnim sprawdzianie przed Igrzyskami.

W eliminacjach kraulistów na dystansie 100 metrów Czerniak był czwarty, notując czas 50.35 s. W wyścigu medalowym nie udało mu się już jednak wyprzedzić żadnego rywala. Popłynął o ponad sekundę wolniej niż rano (51.36 s) i ostatecznie został sklasyfikowany na ósmej lokacie. W niedzielę nie stanął na starcie na 50 m stylem motylkowym, nie było go też w składzie sztafety 4x100 m stylem zmiennym C.N. Sabadell. Zawody na Gran Canaria zakończył zatem ze zwycięstwami na 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym oraz drugim miejscem na 4x100 m stylem dowolnym. Teraz przed nim już tylko ostatni etap przygotowań do startu olimpijskiego w Rio de Janeiro.

Gwiazdą sobotniego popołudnia w Las Palmas została Melanie Costa Schmid, która zwyciężyła na 100 m stylem dowolnym (55.67 s) i 200 m stylem grzbietowym (2:11.12). W niedzielę była z kolei druga na 400 m stylem dowolnym. W finale tej konkurencji rekord mistrzostw ustanowiła Mireia Belmonte (4:05.57). Największa gwiazda iberyjskiego pływania cieszyła się ze złota również na dystansie 1500 m stylem dowolnym (16:01.00). Najszybciej w historii letniego czempionatu pływali jeszcze w trakcie weekendu Jessica Vall (1:07.63 na 100 m stylem klasycznym) i Miguel Duran (3:49.42 na 400 m stylem dowolnym).