Rosja: Rekord kraju młodej sprinterki

Szymon Gagatek 2018-04-21 22:03

Maria Kamieniewa została bohaterką drugiego dnia mistrzostw Rosji w pływaniu na długim basenie. W trakcie sesji popołudniowej na obiekcie w Moskwie 19-latka dwukrotnie poprawiała rekord kraju na dystansie 50 m stylem dowolnym. Dzięki swojemu osiągnięciu młoda sprintera wskoczyła także do pierwszej dziesiątki tegorocznych list światowych.

Kamieniewa najpierw dała pokaz swoich umiejętności w półfinałach. Uzyskała wynik 24.79, o trzy setne sekundy lepszy od poprzedniego najlepszego czasu w historii rosyjskiego pływania. W walce o medale była jeszcze szybsza. Jedną długość basenu pokonała w 24.61! To dziesiąty rezultat w 2018 roku na całym świecie. Druga na mecie zameldowała się Alina Surkowa (25.05), a trzecia była Daria S. Ustinowa (25.10). Barierę dwudziestu pięciu sekund złamała w sobotę w świetnym stylu również Rozalija Nasretdinowa (24.66), ale zrobiła to w dodatkowym wyścigu, w którym wzięła udział po dyskwalifikacji w eliminacjach.

Na bardzo wysokim poziomie stał finał 100 m stylem klasycznym mężczyzn. Aż czterech zawodników zanotowało w nim czasy poniżej jednej minuty! Najlepszy okazał się Anton Czupkow (59.15), ze srebra i kwalifikacji na mistrzostwa Europy cieszył się Kirił Prigoda (59.27), a na najniższym stopniu podium stanął Ilja Chomenko (59.48). Pomimo świetnego wyniku, poza miejscaim medalowymi znalazł się Oleg Kostin (59.95).

Sobota okazała się także świetnym dniem dla 14-letniej Aleksandry Sabinowej. Na dystansie 100 m stylem motylkowym młodziutka Rosjanka zajęła 2. lokatę z nowym, niesamowitym rekordem Rosji w swojej kategorii wiekowej (58.18!). Szybsza od niej była tylko faworytka, Swietłana Czimrowa (57.39). Z kolei na 1500 m stylem dowolnym mężczyzn triumfował Ilja Drużinin, ale nie udało mu się złamać bariery piętnastu minut (15:03.36) i tym samym nie wypełnił minimum na mistrzostwa Europy.

W ostatnim z indywidualnych finałów złoto zawisło na szyi Darii K. Ustinowej. Świetny czas, jaki zanotowała w popołudniowym wyścigu (2:07.84), daje jej obecnie piąte miejsce w światowym rankingu. Druga była zaledwie 17-letnia Anastazja Awdiejewa (2:09.25), a trzecią pozycję zajęła Polina Jegorowa (2:09.94).

Półfinały 100 m stylem dowolnym mężczyzn wygrał Władimir Morozow (48.34), który do najlepszej ósemki wszedł przed Daniłą Izotowem (48.56) i Klimentem Kolesnikowem (48.62). Na dwukrotnie dłuższym dystansie stylem motylkowym mężczyzn pierwszy był Aleksander Pribytok (1:57.96), natomiast na 100 m stylem klasycznym kobiet najlepszy czas uzyskała Daria Czikunowa (1:07.36), wyprzedzając między innymi Juliję Jefimową (1:07.92).