Olsztyn 2015: Sprintem do złota

Szymon Gagatek 2015-03-08 03:38

Marcin Goraj był dziś jedynym zawodnikiem, któremu na mistrzostwach Polski w pływaniu 14-latków w Olsztynie udało się wywalczyć dwa złote medale. Zawodnik Galicji Kraków zwyciężył w konkurencjach sprinterskich, w stylu motylkowym i grzbietowym, stając na najwyższym stopniu podium dwukrotnie w odstępie kilkunastu minut.

Goraj najpierw zwyciężył na dystansie 50 m stylem motylkowym (26.07 s), wyprzedzając Filipa Wardawę (26.49 s) i Adriana Krzywickiego (27.07 s), a już chwilę później wskakiwał do wody w finale sprintu grzbietem. W tej konkurencji również nie miał sobie równych, uzyskując wynik 27.27 s. Na drugim stopniu podium stanął Bartosz Kotwica z Avii Świdnik (28.12 s), a na trzecim znalazł się Kacper Milbrant (Salmo Żory; 28.35 s). Krakowianin bardzo dobrze otworzył również dla swojej drużyny wyścig sztafetowy 4x100 m stylem dowolnym, poprawiając kolejny rekord życiowy (55.56 s). Na pierwszej zmianie Galicja była nawet na prowadzeniu, ale ostatecznie zakończyła rywalizację tuż za podium. Zwyciężyli pływacy Warty Poznań (Wiktor Muszyński, Roman Kapusta, Albert Warzocha i Wojciech Wiatr).

W sobotę w rywalizacji chłopców w Aquasferze padł jeden rezultat wart ponad sześćset punktów FINA. Jego autorem został zwycięzca finału 400 m stylem dowolnym, Jan Karolczak. Zawodnik BUKS Warszawa zanotował czas 4:08.13 i wyprzedził o ponad sześć sekund Dawida Gorszlinga i Emila Krzykałę, których na finiszu dzieliła zaledwie jedna setna sekundy na korzyść tego pierwszego. Gorszling, reprezentant Barakudy Starachowice, był już nie do zatrzymania w walce o medale na dystansie 200 m stylem zmiennym, uzyskując wynik 2:12.50. Na drugim miejscu podium w tej konkurencji znalazł się Kordian Barusiński z Korony Swim Kielce (2:13.54), a trzeci był Adrian Krzywnicki z Orki Ciechanów (2:14.52).

Jednym z bardziej emocjonujących finałów drugiego dnia mistrzostw była walka o medale na dystansie 200 m stylem klasycznym. Wyścig wygrał Łukasz Grębczyk z Wodnika Radom (2:26.45), który musiał się jednak przez cały wyścig mocno napracować, by wyprzedzić Marcela Żurawskiego (2:26.91). Brązowy krążek wywalczył Jakub Adamczak (Shark Runda; 2:27.33).

Mistrzowie Polski 14-latków, Olsztyn 2015:
50 m stylem motylkowym: Marcin Goraj (SMS Galicja Kraków)   26.07 s
50 m stylem grzbietowym: Marcin Goraj (SMS Galicja Kraków)   27.27 s
400 m stylem dowolnym: Jan Karolczak (BUKS Warszawa)   4:08.13
200 m stylem klasycznym: Łukasz Gębczyk (Wodnik Radom)   2:26.45
200 m stylem zmiennym: Dawid Gotszling (Barakuda Starachowice)   2:12.50
4x100 m stylem dowolnym: Warta Poznań (Wiktor Muszyński, Roman Kapusta, Albert Warzocha, Wojciech Wiatr)   3:51.36