NCAA: Stokowski najlepszy w finale B, Sendyk z życiówką

Szymon Gagatek 2019-03-30 09:27

Kacper Stokowski pokazał się ze znakomitej strony w finale B mistrzostw NCAA na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym. Zawodnik Uniwersytetu Florydy wygrał popołudniowy wyścig, po raz pierwszy łamiąc magiczną barierę 45 sekund. Z kolei na 100 jardów stylem motylkowym dobrze poradził sobie Paweł Sendyk, który ponownie poprawił swoją życiówkę.

Dopiero rozpoczynający swoją przygodę z pływaniem za oceanem Stokowski udowodnił, że na jardowej pływalni powinien się czuć wyśmienicie. Będąc jedynym pierwszoroczniakiem, który zakwalifikował się do najlepszej szesnastki na 100 jardów stylem grzbietowym, wygrał finał B z czasem 44.90. To najlepszy wynik w historii polskiego pływania na jardach i jeden z lepszych, które padły w sesji popołudniowej. W finale A szybszych było tylko czterech zawodników, a na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Uniwersytetu Harvarda, Dean Farris (43.66).

Na 10. pozycji na dystansie 100 jardów stylem motylkowym sklasyfikowany został Paweł Sendyk. Pływak Uniwersytetu Kalifornijskiego zdołał jeszcze poprawić swoje osiągnięcie z eliminacji, pokonując cztery długości basenu w 45.30. W finale B wyprzedził go tylko Nicolas Albiero z Louisville, a po triumf w całej konkurencji sięgnął Brazylijczyk Vinicius Lanza z Indiany (44.37).

Sendyk i Stokowski zaprezentowali się po południu także w zmaganiach sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym. Pierwszy z nich wraz z kolegami z Berkeley zajął 2. miejsce w finale A, płynąc świetnie na odcinku w stylu motylkowym (19.66). Drugi w zespole Gators wystartował w finale B na pierwszych 50 jardach, pokonując je stylem grzbietowym w 21.09. Ostatecznie podopieczni Anthony'ego Nesty'ego zostali sklasyfikowani na 10. lokacie.

Przed ostatnim dniem zmagań ekipa Uniwersytetu Kalifornijskiego ma już w klasyfikacji generalnej 43 punkty przewagi nad broniącymi tytułu gospodarzami zawodów z Uniwersytetu Teksańskiego. Wszystko wskazuje na to, że Golden Bears po pięciu latach odzyskają tytuł najlepszej drużyny w Stanach Zjednoczonych.

skoki z trampoliny, 3m: Andrew Capobianco (Indiana)   461.65 pkt
4x50 jardów stylem zmiennym: Alabama (Zane Waddell,  Laurent Bams, Knox Auerbach, Robert Howard)   1:22.26

==================

Jak śledzić mistrzostwa I Dywizji NCAA mężczyzn?

-> WYNIKI NA ŻYWO

-> TRANSMISJA ELIMINACJI

-> OFICJALNA STRONA ZAWODÓW

-> POLACY NA MISTRZOSTWACH I DYWIZJI

Sesje eliminacyjne zostały zaplanowane na godzinę 16:00 polskiego czasu, natomiast wyścigi finałowe będą się rozpoczynać o północy.